wojna na Ukrainie

Niestety, ale kolejny raz uaktywnili się cyberprzestępcy, którzy póki co pozostają nieuchwytni dla organów ścigania – w tym dla Policji. Dlatego też duży bank, operujący w Polsce wystosował do swoich klientów pilny komunikat. Właśnie pojawił się na stronie internetowej, a także na telefonach komórkowych klientów, jako wyskakujące powiadomienie. Zapoznaj się z nim dokładnie, bowiem oszuści robią co mogą, aby wykraść Twoje pieniądze.

Bank ostrzega przed oszustami. Mają nową metodę na Twoje pieniądze

Komunikat wydany przez mBank wyskoczył dziś na ekranach telefonów komórkowych wszystkich klientów oraz pojawił się na stronie internetowej banku. „Uważaj na fałszywe linki do portali sprzedażowych” – czytamy w jego tytule. Więcej informacji znajdujemy w rozwinięciu. Zobacz poniżej, o co dokładnie chodzi.

„Nie korzystaj z linków podsyłanych przez „kupujących” lub „sprzedających” na komunikatorach, w mediach społecznościowych lub w smsach. Najczęściej prowadzą one do fałszywych stron portali sprzedażowych lub fałszywych bramek integratorów płatności. Cyberprzestępcy w ten sposób próbują pozyskać Twoje dane do logowania do bankowości internetowej.” – alarmuje mBank.

Bank dokładnie opisuje też przykładowe wiadomości, jakie otrzymują klienci.

  • Kupujący informuje, że opłacił zakup towaru i przesyła link do rzekomego potwierdzenia płatności. W ten sposób, jeśli klikniesz w link, ten poprowadzi Cię do fałszywej strony banku (łudząco podobna do prawdziwego serwisu transakcyjnego), na której zostajesz poproszony o podanie danych logowania czy danych karty płatniczej. Pod żadnym pozorem tego nie rób, bowiem momentalnie dane te powędrują do rąk oszustów!
  • Otrzymujesz od kupującego prośbę o zatwierdzenie rzekomego przelewu przychodzącego hasłem SMS lub mobilną autoryzacją. Nie rób tego! Tak naprawdę następuje obciążenie Twojego rachunku. Zawsze przed potwierdzeniem jakiejkolwiek transakcji przeczytaj wyraźnie jego treść i porównaj czy zgadza się z transakcją, której właśnie dokonujesz.

ZOBACZ TAKŻE: Dwie dziewczynki ranne, jedna walczy o życie. Bezmyślny ojciec zorganizował niebezpieczny kulig

mBank opublikował też przykładową stronę, która została przygotowana przez oszustów. Jak widać jest łudząco podobna do serwisu transakcyjnego mBanku. Możemy jednak zauważyć brak certyfikatu (popularnej kłódki) oraz fałszywy adres www. To dwie rzeczy, na które powinieneś także zwrócić uwagę przy logowaniu do systemu bankowego. Jeśli chociaż jedna z nich się nie zgadza, masz do czynienia z oszustami, chcącymi wyłudzić Twoje pieniądze i dane logowania.

Na zakończenie oprócz apelu o ostrożność, który wystosował także mBank, z naszej strony pragniemy nadmienić, że sprawa ta nie dotyczy tylko klientów tego banku. Oszuści zastawili swoje „sidła” także na inne, popularne instytucje bankowe w Polsce. Dlatego też, uważajcie bez względu na to, w jakim banku macie konto. Kiedy ktoś przechwyci Wasze dane do konta czy karty, a w konsekwencji pieniądze, na ostrożność może być już za późno.

źródło: mBank, inf. własna

ZOBACZ TAKŻE: Polityk PiS kpi z obowiązujących obostrzeń? Wyjechał z rodziną w góry

Zobacz również: