Lisa Montgomery została skazana w 2007 roku. Wówczas sąd zdecydował o odłożeniu egzekucji kobiety. Sprawa ta jednak powróciła po latach, Sąd Najwyższy USA zdecydował o unieważnieniu tego wyroku i zezwolił na wykonanie kary. To pierwsza egzekucja kobiety w USA od 67 lat.

Lisa Montgomery została skazana 14 lat temu za porwanie i uduszenie kobiety w 9. miesiącu ciąży. Zbrodnia miała miejsce w roku 2004. 23-letnią ofiarą była Bobbie Jo Stinnett. Montgomery udusiła ją, po czym rozcięła jej brzuch, aby wyjąć dziecko. Dziecko przeżyło, a kobieta próbowała później zarejestrować je jako własne.

Makabryczna historia znalazła swój finał w sądzie. Po latach na Montgomery ostatecznie wykonano wyrok śmierci, poprzez podanie śmiertelnego zastrzyku. Prawnicy do końca walczyli o życie oskarżonej, tłumacząc ja m.in. chorobą psychiczną.

[irp]

„Nikt nie może poważnie podważyć długotrwałej wyniszczającej choroby psychicznej pani Montgomery, zdiagnozowanej i leczonej po raz pierwszy przez lekarzy więziennych” – pisała w oświadczeniu prawniczka skazanej Kelley Henry.

Co więcej prawnicy kobiety zwrócili się w ubiegłym tygodniu o pomoc do Donalda Trumpa. Prawnicy wystosowali specjalny wniosek – jak donosi portal onet.pl„o zmianę wyroku na dożywocie, wskazując m.in. na traumatyczne doświadczenia skazanej. Kobieta była wykorzystywana i gwałcona przez ojca i jego kolegów”.

Lisa Montgomery. Unia Europejska reaguje

„«Unia Europejska wyraża głęboki żal z powodu pierwszej od blisko 70 lat egzekucji federalnej na kobiecie» – oświadczył w środę Peter Stano. Rzecznik szefa unijnej dyplomacji zwrócił uwagę, że UE zwracała się do władz amerykańskich o złagodzenie kary dla Lisy Montgomery. Biorąc pod uwagę «prawo międzynarodowe i międzynarodowe standardy minimalne, których należy przestrzegać w odniesieniu do osób z zaburzeniami psychicznymi»”. – donosi portal TVN24.

[irp]

[irp]

Zobacz również: