USA: wytyczne ws. deportacji nielegalnych imigrantów

0

Rząd Donalda Trumpa ogłosił wytyczne w sprawie deportacji nielegalnych imigrantów. W dokumentach znalazła się zapowiedź zwiększenia liczebności służb granicznych oraz usprawnienia procedur wydalania z USA nielegalnych przybyszów.

Podpisane przez szefa Departamentu Bezpieczeństwa Kraju Johna Kelly’ego wytyczne przewidują wykorzystanie przez służby graniczne lokalnych aresztów i ośrodków odosobnienia. Celem tego posunięcia jest odejście od polityki wypuszczania na wolność nielegalnych imigrantów w okresie trwania procedur sądowych.

Dokument mówi o zatrudnieniu dodatkowych 10 tysięcy funkcjonariuszy straży granicznej oraz 5 tysięcy agentów służb imigracyjnych. Zaleca także prowadzenie postępowań prokuratorskich wobec rodziców, którzy płacą przemytnikom ludzi za sprowadzenie ich dzieci do USA. John Kelly podkreślił, że amerykański rząd nie będzie prowadzić masowych deportacji. Wydane przez niego wytyczne przewidują jednak wydalanie z USA nie tylko nielegalnych imigrantów z przeszłością kryminalną, jak to było za rządów Baracka Obamy, ale również tych, którzy popełnili drobniejsze wykroczenia.

Na razie amerykański rząd utrzymał obowiązywanie wydanego przez poprzedniego prezydenta rozporządzenia chroniącego przed deportacją nielegalnych imigrantów, którzy zostali przywiezieni do USA jako dzieci (Deferred Action for Childhood Arrivals).

źródło: IAR

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ