Władimir Putin
Władimir Putin

Stało się to, o czym komentatorzy mówili od dłuższego czasu. Prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin złożył podpis pod doktryną dotyczącą między innymi broni jądrowej. Dokument jasno określa, kiedy Rosja może użyć najsilniejszego rodzaju współczesnej broni.

Władimir Putin podpisał dokument o broni jądrowej

Podpisany dziś przez Władimira Putina dokument dotyczy polityki w zakresie broni jądrowej i odstraszania. Wskazano w nim nie tylko podstawy do użycia broni jądrowej, ale też najbardziej poważne zagrożenia, przed którymi musi się strzec Rosja.

W dokumencie zawarto informację, że Rosja może przeprowadzić atak jądrowy w przypadku odpowiedzi na inny atak nuklearny lub atak z użyciem broni konwencjonalnej, który zagrażałby istnieniu państwa rosyjskiego.

PILNE: Prawo i Sprawiedliwość pod ostrzałem. Wyciekła kwota, na którą rząd zadłużył Państwo

Władimir Putin podpisał dekret. Jasno podkreśla on, że do najważniejszych priorytetów państwa rosyjskiego należy powstrzymywanie potencjalnego przeciwnika przed aktem agresji. Zarówno wobec samej Rosji, jak i jej sojuszników. Celem polityki odstraszania ma być zatem obrona suwerenności i integralności terytorialnej Rosji. W jej ramach Rosjanie będą mogli użyć także broni jądrowej.

Dla wielu obserwatorów podpisanie dokumentu przez Władimira Putina to także pstryczek w nos Stanów Zjednoczonych. Na linii Rosja – USA wciąż nierozstrzygnięta pozostaje kwestia ewentualnego przedłużenia układu, który przewiduje redukcję pocisków i głowic nuklearnych. Układ nowy START wygasa w lutym 2021. Według ostatnich informacji, przekazywanych przez stronę rosyjską, przedłużenie paktu jest wręcz niemożliwe. Przyczynić może się do tego między innymi stanowisko Donalda Trumpa. Prezydent Stanów Zjednoczonych chciałby objąć paktem także Chiny. Na to nie ma jednak zgody Federacji Rosyjskiej.

 źródło: PAP, Onet

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tomasz Lis wskazał, kto powinien rządzić Polską. Zaskakująca opinia dziennikarza
  2. Ryszard Terlecki bez cenzury o synu Jarosława Gowina. Będzie afera?
  3. Emeryci wściekli. Proponują podwyższenie wieku i likwidację przywilejów emerytalnych

Zobacz również: