atak

Z pewnością to niezbyt dobra wiadomość dla Rosji. Otóż ukraińscy żołnierze są już w posiadaniu potężnej broni. Znakomitą informację przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Co to za sprzęt i dlaczego jest tak skuteczny?

Włosi dostarczyli haubice FH70 na Ukrainę

„Do potężnego głosu M777 na Ukrainie dołączył nowy partner – 155-mm haubice FH70. Ten duet unicestwia rosyjskich okupantów. Aby osiągnąć crescendo w tym „repertuarze muzycznym” potrzebujemy słynnego solisty naszych czasów – MLRS” – podał w mediach społecznościowych Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Dodajmy, iż pogłoski o tym, iż haubice FH70 mają trafić na Ukrainę pojawiły się już kilka dni temu. Teraz okazuje się, iż potężna broń jest już w posiadaniu ukraińskiej armii. Wiele wskazuje na to, iż sprzęt dostarczyli Ukraińcom Włosi. Warto podkreślić, iż Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na swoim profilu na Facebooku nie podał, ile dokładnie haubic FH70 trafiło w ręce ukraińskich żołnierzy.

Natomiast wiadomo o tym, jakie mozliwości posiada FH70. 155 mm haubica FH-70 to holowana haubica polowa stworzona przez RFN, Wielką Brytanię i Włochy. Działo zostało wprowadzone do użytku w 1978 roku. Sprzęt dysponuje lufą jednolitą samowzmocnioną, która zakończona jest dwukomorowym hamulcem wylotowym zmniejszającym energię zespołu odrzutowego o 35%. Poza tym składa się z oporopowrotnika hydropneumatycznego, który pozwala zmienić długość odrzutu.

Dzięki napędowi pomocniczemu haubica może się przemieszczać samodzielnie na krótkie dystanse z prędkością 16 km/h. Natomiast zazwyczaj FH70 jest holowana przez 5-tonową ciężarówkę, która transportuje również załogę i amunicję. Najczęściej używane są pojazdy: MAN (RFN), FIAT 6605 TM (Włochy) lub Foden (Wielka Brytania). Do obsługi haubicy potrzeba od 7 do 8 osób.

Włochy, które prawdopodobnie dostarczyły Ukraińcom opisywaną broń, zakupiły około 160 dział tego rodzaju. Zdaniem specjalistów oznacza to, iż Rzym będzie mógł przekazać haubice Ukrainie bez większego uszczerbku dla własnych zdolności bojowych. Co ciekawe, jest to już kolejny typ ciągnionych haubic w standardzie NATO jaki trafił na Ukrainę.

żródło: onet.pl, gagadget.com, Wikipedia

Zobacz również: