Wydarzenia w noc sylwestrową przed dworcem w Kolonii stały się synonimem napaści seksualnych migrantów na kobiety. Policja i miasto chcą zadbać o to, by w tym roku nic złego się nie wydarzyło.

Projekt strategii bezpieczeństwa przygotowany na tegoroczną noc sylwestrową ma służyć poczuciu bezpieczeństwa obywateli, ale także wizerunkowi miasta. Henriette Reker, burmistrz Kolonii zapewniała w poniedziałek (12.12.2016), że „Kolonia jest przyjaznym i bezpiecznym miastem”, a tegoroczna noc sylwestrowa będzie sprawdzianem skuteczności strategii wspólnie wypracowanej przez Federalną Policję i władze miasta.

Dziesięciokrotnie więcej służb bezpieczeństwa

Noc sylwestrową w Kolonii ma zabezpieczać 1500 funkcjonariuszy policji – w ub. roku było ich tylko 140. „Nasze stanowisko jest takie, że w każdym miejscu, gdzie w Kolonii zbierają się ludzie – szczególnie w śródmieściu – muszą być widoczni policjanci i policjantki” – powiedział w poniedziałek komendant kolońskiej policji Jürgen Mathies. Służbę w noc sylwestrową będzie pełniło także 600 pracowników miejskich służb porządkowych i prywatnych firm ochroniarskich oraz 400 strażaków.

Milion euro na aparaturę monitorującą

Kolońską policję mają też wspierać posiłki funkcjonariuszy policji z innych regionów Nadrenii Północnej-Westfalii, aby nie powtórzył się chaos sprzed roku. Mathies przypomniał o ofiarach ubiegłorocznej nocy sylwestrowej: „Wzbiera we mnie złość, bo nie było tam policji, aby chronić ludzi. To nie może się powtórzyć. Dlatego zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wszyscy tu czuli się bezpiecznie”.

W tym celu rozbudowano system wideonadzoru. Zakupiono aparaturę kontrolno-obserwacyjną za milion euro. Za dwa dni rozpocznie się instalowanie nowych kamer w mieście.

Policjanci wyposażeni w kamery wideo

Federalna policja stawia też na urządzenia monitorujące i dlatego chce wyposażyć do końca roku wszystkich funkcjonariuszy w kamery instalowane na mundurach. Mają one rejestrować sytuacje, w jakich znajdą się funkcjonariusze policji, którzy w tym roku szczególną uwagę poświęcą Kolonii. „Nie mamy wątpliwości, że uda nam się w naszym regionie zapanować nad sytuacją i ochronić obywateli” – obiecał Wolfgang Wurm z Federalnej Policji, który będzie kierował patrolowaniem kolońskiego Dworca Głównego.

Ponadto dla kobiet i mężczyzn –  tak samo jak praktykowano to już w czasie karnawału – uruchomiona zostanie specjalna kompleksowa pomoc. Porady można będzie otrzymać telefonicznie bądź od pracowników, którzy będą obecni na ulicach miasta.

W ub. roku w noc sylwestrową doszło przed dworcem głównym i katedrą w Kolonii do napaści seksualnych na kobiety i kradzieży z udziałem wielu nielegalnych migrantów. Do policji wpłynęło ponad 1200 doniesień. Z ekspertyzy kryminologicznej wynika, że połowa dotyczyła napastowania seksualnego i jednocześnie kradzieży.

źródło: Deutsche Welle

Zobacz również: