Rosyjscy chemicy oraz pracownicy amerykańskiej kompanii Immune Pharmaceuticals odkryli związek siarki, węglowodorów i azotu, który zdolny jest do niszczenia komórek rakowych niepoddających się działaniu innych rodzajów chemioterapii. O tym mówi artykuł opublikowany w piśmie “European Journal of Medicinal Chemistry”

Wybór klasy związków nie jest przypadkowy. Chodzi o to, że wiele aminozotriazoli pokazuje szerokie spektrum aktywności farmakologicznej i biologicznej. Dlatego założyliśmy, że związki tej klasy z odpowiednimi grupami chemicznymi mogą wykazywać aktywność przeciwrakową” – powiedział Aleksander Kisieliow z Moskiewskiego Instytutu Fizyko-Technicznego (MFTI) w Dołgoprudnym, którego cytuje służba prasowa MFTI.

Chemioterapia, przy pomocy której lekarze niszczą nowotwory, działa na dwa sposoby: albo niszcząc DNA komórek rakowych i zmuszając je do samozniszczenia, albo przeszkadzając ich wzrostowi i dzieleniu. Drugi sposób staje się bardziej popularny, ponieważ nie doprowadza do pojawienia się bardziej agresywnych rodzajów komórek rakowych z powodu rozwoju mutacji w ich genomie. Preparaty tego typu, tzw. antymitotyki, niszczą tubuliny, jedne z bazowych białek komórkowych niezbędnych do dzielenia się komórki.
NS

Zobacz również: