Warszawa świętuje z Paryżem zdobycie Bastylii!

Święto Francji – rodzinny piknik mający na celu promocję Francji w Polsce, już po raz szósty odbędzie się w Parku Skaryszewskim. W niedzielę 9 lipca, od godziny 12:00 do 20:00, na odwiedzających czekać będą: strefa gastronomiczna przygotowana przez Targ Śniadaniowy, trzecia parada francuskich buldogów, konkurs piosenki francuskiej, defilada mażoretek, finał konkursu Modetyka, gra miejska i wiele innych atrakcji. 14 lipca w ogrodach restauracji Endorfina odbędzie się natomiast prawdziwy Bal francuski, z najlepszą kuchnią, muzyką i winem.

Goście tegorocznych obchodów Święta będą mogli poznać Francję w różnych jej odsłonach, poprzez szereg stoisk i animacji przygotowanych przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą i wystawców reprezentujących francuskie firmy, organizacje, restauracje i winiarnie.

Francuskie melodie zabrzmią w parku Skaryszewskim

O 13:30 na scenie głównej odbędzie się piąty finał konkursu piosenki francuskiej. Na scenie wystąpi 10 uczniów warszawskich szkół, którzy szczęśliwie przebrnęli przez eliminacje i półfinały. O 18:45 muzyka francuska ponownie zagości w parku, tym razem przy okazji koncertu laureatów dotychczasowych edycji konkursu. Wspierać ich będzie na scenie Chris Schittulli – francuski piosenkarz, który przygotowywał młodzież do występu. Z pewnością nie zabraknie dobrze znanych szlagierów takich artystów jak Edith Piaf, czy Gilbert Becaud, ale będzie można usłyszeć również współczesne brzmienia z repertuaru ZAZ, Louane, czy Céline Dion.

Największa parada francuskich buldogów już po raz trzeci

O 17:00 alejkami parku przejdzie trzecia parada francuskich buldogów, spośród których publiczność wybierze najsympatyczniejszego pieska. W ubiegłorocznych edycjach wystartowało blisko 200 tych uroczych czworonogów, dlatego też organizatorzy spodziewają się podobnej frekwencji w tym roku. Dla pupilów powstanie również specjalna strefa, w której będą mogły przebiec po torze przeszkód, a właściciele poznać najnowsze trendy w zakresie pielęgnacji swoich czworonogów.

Targ śniadaniowy tym razem po francusku

Targ śniadaniowy zorganizuje strefę kulinarną, w której nie zabraknie francuskich win, świeżych wypieków, croissantów, pain au chocolat, rozmaitych tart, a nawet ślimaków i owoców morza. Swój udział zapowiedziało ponad 20 wystawców oferujących francuskie i śródziemnomorskie specjały. Nie zabraknie słonych przekąsek i wybornych deserów. Dwa razy, na scenie głównej, odbędzie się również pokaz kulinarny prowadzony przez Charlesa Daigneaulta, sympatyczny kucharz znany z programu MasterChef.

Gra miejska „Uratuj Mikołajka” oraz bohaterowie „Było sobie życie”

O 15.00 wystartuje gra miejska, której uczestnicy będą musieli wykonać szereg zadań rozlokowanych w różnych punktach parku. Scenariusz tegorocznej gry oparty będzie na przygodach Mikołajka – bohatera popularnej serii książek dla dzieci. Wystarczy zapisać się na stronie: http://voila.edu.pl/uratuj-mikolajka/, by wziąć w niej udział. Na stoisku Instytutu Francuskiego spotkać będzie można natomiast postacie z kultowego animowanego serialu „Było sobie życie”, który w tym roku obchodzi 30-lecie swojego powstania, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w foto budce.

Plaża z Cannes, Normandia, Montmartre – francuskie regiony w Warszawie

Ponadto w różnych częściach parku powstaną stoiska promujące francuskie regiony. Odwiedzający będą mogli poznać ciekawostki z danego regionu, odpocząć na plaży z Lazurowego Wybrzeża, czy poczuć artystyczny klimat dzielnicy Montmartre, w której czekać będzie wystawa fotografii, warsztaty malowania, a także karykaturzysta. Nie zabraknie również stoisk francuskich firm, które od wielu lat obecne są w Polsce. Tradycyjnie już pojawią się najnowsze modele samochodów, w tym samochód elektryczny, a także odbędą się liczne konkursy z nagrodami, warsztaty z ogrodnictwa dla dzieci, czy animacje promujące zdrowy tryb życia.

Rugby, bule, golf i… rzut beretem na odległość

Na Święcie Francji nie zabraknie licznych animacji sportowych, tym bardziej, że Paryż stara się o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku. Goście będą mogli spróbować swoich sił w tradycyjnych dyscyplinach, jak piłka nożna, czy golf, oraz w typowo francuskich rozrywkach, jak rugby, czy bule. Animatorzy opowiedzą o zasadach, a także zaprezentują podstawowe techniki gry. Chętni będą mogli też zmierzyć się w mniej oficjalnej dyscyplinie, czyli rzucie beretem na odległość.

Francuska moda i elegancja

Nowością będzie finał konkursu MODETYKA, w którym nagrodzone zostaną projekty ubrań wykorzystujących ekologiczne rozwiązania i materiały. O 13:00 odbędzie się pokaz mody, prezentujący finałowe kreacje, a zaraz po nim zostanie wybrany zwycięzca. Nie będzie to jedyny modowy akcent w trakcie Święta. Po południu, o 16:00 i 17:45 odbędą się również pokazy mody dziecięcej.

Bal Francuski – elegancja i zabawa dla każdego

Jeśli ktoś będzie miał mało francuskich atrakcji, to w kolejnym tygodniu będzie mógł wziąć udział w Balu Francuskim, który odbędzie się 14 lipca w ogrodach i restauracji Endorfina na ulicy Foksal. Będzie to już dwunasta edycja tego wyjątkowego wydarzenia, gromadzącego sympatyków Francji, Frankofonów i Frankofilów, a także licznie mieszkających w Polsce Francuzów. Czerwony dywan, piękna iluminacja pałacu i francuska scenografia powitają wszystkich gości. W ogrodach czekać będą dania kuchni francuskiej iwyborne wino. Zaraz po zmroku rozpocznie się taneczna zabawa w rytmie największych przebojów lat 80’, 90’ i współczesnych. Bilety na wydarzenie są do kupienia na stronie www.ccifp.pl.

Zobacz również: