Skyscanner przygotował zestawienie najlepszych plaż i wiosek nudystów w Polsce i za granicą.
Nagość w specjalnie wydzielonych miejscach, mająca służyć zbliżeniu się z naturą nie musi być niczym zdrożnym. Historia plaż nudystów sięga 1920 roku – to wtedy założono pierwszą plażę dla miłośników kąpieli słonecznych w stroju Adama i Ewy. Ludzkie ciało i nagość już od dawna nie są tematami tabu, ale niektóre regiony świata stawiają w tym wyzwoleniu poprzeczkę naprawdę wysoko. W Monachium powstały „strefy nagości”, jedna z nich znajduje się zaledwie dziesięć minut od głównego placu miasta. Także w kanadyjskim mieście Kelowna istnieje przepis uprawniający do chodzenia topless w miejscach publicznych. Również polskie wybrzeże nie pozostaje w tyle i z roku na rok przybywa tam legalnych, specjalnie wydzielonych plaż dla nudystów. W tym roku do grona dołączyła Łeba. Skyscanner przygotował zestawienie licencjonowanych plaż i wiosek nudystów w kraju i zagranicą, gdzie można swobodnie opalić ciało, nie budząc kontrowersji i nie narażając się na karcące bądź lubieżne spojrzenia.
 1. Chałupy i Łeba, Polska
W Polsce mamy całkiem zacną tradycję praktykowania naturyzmu. Pierwsze wydzielone i zamknięte tego typu miejsca powstały jeszcze przed Drugą Wojną Światową. Do dziś nad Morzem Bałtyckim bez ubrania można legalnie wypoczywać na plażach w Dębkach, Międzyzdrojach czy Piaskach. A dzięki hitowi lata 1985 „Chałupy Welcome To” to właśnie ta miejscowość najbardziej kojarzy się z nudyzmem w naszym kraju. W Chałupach znajdziemy niemal 4-kilometrowy odcinek przeznaczony dla nudystów. Dzięki temu, że plażę otaczają sosny i tworzą swoisty zagajnik, warunki do opalania topless są idealne.
W czerwcu do grona miejscowości oferujących plaże nudystów dołączyła Łeba –  specjalnie wyznaczone miejsce powstało w odpowiedzi na liczne zapytania wczasowiczów. Ten specjalnie oznakowany, 300-metrowy odcinek znajduje się po zachodniej stronie Portu Jachtowego, na lewo od ulicy Turystycznej. To pierwsza plaża w Polsce, której inicjatorem była gmina, Łeba.
2. Cap-d’Agde Naturist Village, Francja
To najsłynniejsza i jedna z największych wiosek dla naturystów na świecie. Przepięknie położona nad turkusową wodą Morza Śródziemnego. Nago chodzi się tutaj nie tylko po plaży, ale i po miasteczku, jego ulicach, sklepach i kawiarniach. To miejsce zdecydowanie dla zaprawionych i doświadczonych miłośników nagiego opalania.
3. Plakias, Grecja
Ta plaża jest jedną z ulubionych wśród nudystów, a poza tym to Grecja! Cudowna sceneria pozwala naprawdę się zrelaksować, a otaczające plażę klify stwarzają kameralny klimat. Ale to jeszcze nie wszystko: to idealne miejsce do snorkelingu.
4. Valalta, Chorwacja
W Chorwacji, która według zestawienia Skyscanner jest jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdowych Polaków, również panują świetne warunki do uprawiania naturyzmu. Jednym z miejsc, gdzie można wypoczywać bez ubrania w pięknych okolicznościach przyrody jest kemping Valalta, na półwyspie Istria, tuż obok miasteczka Rovinj. Plaże nudystów znajdziemy również w Dubrovniku czy Makarskiej. Chorwacja jest jednym z tych miejsc, gdzie do dziś można odnaleźć piękną i dziką przyrodę.
5. Maspalomas, Wyspy Kanaryjskie
Plaża w Maspalomas jest jedną z najsłynniejszych na Wyspach Kanaryjskich i w całej Hiszpanii. Jest ogromna, świetnie zlokalizowana i nieziemsko piękna. To tutaj znajduje się rezerwat przyrody Dunas de Las Palomas, przypominający krajobrazem zdecydowanie bardziej Afrykę niż Europę.
6. Haulover Beach, Stany Zjednoczone
Floryda, a szczególnie okolice Miami słynie z klimatu i przyrody, stwarzających idealne warunki do wypoczynku. Plaża Haulover poza tym, że jest szeroka i czyściutka oferuje też leżaki, parasole, przekąski i napoje. Przy wejściu plażowiczów wita znak: „Uwaga, tutaj możesz spotkać osoby kąpiące się nago”.
7. Spiaggia di Guvano, Włochy
Plażę di Guvano można zaliczyć do „sekretnych”. Znajduje się kawałek od wypełnionych ludźmi plaż w kurortach i trzeba się odrobinę natrudzić, żeby się do niej dostać. Ale naprawdę warto – dzika przyroda i przytulna atmosfera sprawi, że poczujesz jakbyś odnalazł prywatny kawałek raju.
8. Samurai Beach, Australia
Plaża Samurajów (spokojnie, rzadko tam zaglądają) jest położona nieopodal Parku Narodowego Tomaree. Na pięknie utrzymanej plaży panuje całkowita dowolność co do garderoby: może być obecna lub nie.

 

Zobacz również: