Grupa adwokatów zwróciła się do prokuratury federalnej Niemiec z wnioskiem o wszczęcie sprawy karnej przeciwko syryjskiemu prezydentowi Baszarowi al-Asadowi, którego oskarża o zbrodnie wojenne – podaje agencja Associated Presse.

W swoim wniosku powodowie powołują się na komunikaty organizacji broniącej praw człowieka Amnesty International i zeznania uchodźców z Syrii, którzy znaleźli się w Niemczech. Zdaniem prawników, w tym adwokata Mehmeta Daimagulera uzyskane informacje świadczą o licznych zbrodniach wojennych popełnionych w mieście Aleppo w okresie od kwietnia do listopada.

Agencja podkreśla, że niemieckie prawo opiera się na zasadzie uniwersalniej jurysdykcji, zgodnie z którą sąd może ścigać również zagranicznych obywateli, którzy popełnili przestępstwa za granicą.
W ostatnich miesiącach sytuacja w Aleppo bardzo się zaostrzyła, w mieście i okolicach trwają ciężkie walki. Ugrupowania terrorystyczne należące do Dżabhat an-Nusry (Harakat Nour al-Din al-Zenki i Ahrar asz-Szam) przetrzymują we wschodnich dzielnicach miasta około 200-300 tys. cywilów i udaremniają ich próby odejścia przygotowanymi przez armię korytarzami.

SN