wojna na Ukrainie

Warto przyjrzeć się najnowszemu komunikatowi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Ostrzeżenie publiczne dotyczy pieczywa z popularnej w Polsce sieci sklepów. Sanepid ostrzega, że wykryta w pieczywie substancja jest szkodliwa dla zdrowia. 

GIS wycofuje pieczywo z popularnej sieci sklepów

Główny Inspektorat Sanitarny wystosował ostrzeżenie publiczne dotyczące pieczywa, które można było zakupić na półkach sieci sklepów IKEA. Produkt już został wycofany z obrotu, ale przez wiele osób mógł zostać już kupiony. Dlatego też ważne jest, aby zapoznać się z treścią alertu GIS-u.

„Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany o prowadzonym przez firmę IKEA Retail Sp. z o.o. wycofaniu dwóch partii pieczywa chrupkiego ze względu na wykrycie tlenku etylenu w sezamie będącym składnikiem tego produktu.” – czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

„Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, a jego stosowanie i wprowadzanie na rynek w Unii Europejskiej jest niedozwolone.” – widzimy w uzasadnieniu.

Z obrotu zostały wycofane dwie partie pieczywa chrupkiego MULTIGRAIN 250 g (wcześniej: FLERKORN). Szczegóły wycofanego pieczywa można znaleźć w poniższej tabeli.

Sanepid informuje też, jakie działania podjęła IKEA. Część produktów została zablokowana na magazynie i nie trafi na sklepy, natomiast pieczywo ze wskazanych partii, zostało wycofane ze sklepów. Jeśli jednak zdążyliście je już zakupić przed wycofaniem z obrotu – pod żadnym pozorem nie spożywajcie pieczywa! Konsekwencje zdrowotne mogą być opłakane.

„Nie należy spożywać wskazanych partii produktu.” – podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny.

Czym grozi spożycie tlenku etylenu? „Jest to czynnik rakotwórczy (zaliczony przez IARC do grupy 1), który może powodować białaczkę, nowotwory tkanek limfatycznych i piersi.” – czytamy na stronie Centralnego Instytutu Ochrony Pracy

źródło: GIS, CIOP, mat. prasowe

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramat pod papieskim oknem w Watykanie. Papież Franciszek pogrążył się w modlitwie
  2. Rodzice oburzeni zachowaniem księdza wobec dzieci. Sprawa obiegła już Polskę
  3. Schetyna nie przebiera w słowach. Ujawnia całą prawdę o Budce. Wojna o władzę już trwa

Zobacz również: