Zmęczony wizją nerwowego spoglądania na bagaże pełne gotówki, kolekcjonowania pasków -schowków i chowania pieniędzy w tak rozmaitych miejscach, że w końcu sam nie możesz ich znaleźć? Banki kuszą wachlarzem kart płatniczych umożliwiających łatwy i wygodny dostęp do pieniędzy, ale niekoniecznie tani. Jak wybrać najoszczędniejszą opcję?
Jeśli planujesz dłuższy wakacyjny wyjazd przewożenie gotówki może okazać się nie tylko ryzykowną, ale też drogą strategią – koszty przewalutowań w kantorach mogą skutecznie ograniczyć twój wyjazdowy budżet. Karty płatnicze znacznie ułatwiają nam dzisiaj podróżowanie, trzeba jednak wiedzieć jak ograniczyć bankowe opłaty. Używając karty do wypłaconych pieniędzy zwykle musimy doliczyć następujące koszty:
  • Prowizję pobieraną przez bank za wypłatę pieniędzy z bankomatu.
  • Prowizję za przewalutowanie, często podwójne.
  • Dodatkowe koszty wynikające z niekorzystnego kursu używanego przez bank.
Nie daj się nabrać na oferty wypłaty z bankomatów bez prowizji, zwykle banki nadrabiają sobie wtedy na spreadzie, czyli różnicy pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży danej waluty. Stosując własne kursy walutowe, banki zarabiają nawet 7-9% z twoich transakcji. Jeśli wybierasz się do kraju, który nie posługuje się ani euro ani dolarami, płacenie kartą w polskiej walucie jest jednym z najdroższych pomysłów jakie możesz mieć. Wszystko przez podwójne przewalutowanie: z obcej waluty na walutę rozliczeniową (euro lub dolary), a potem na złotówki. Jeśli z braku czasu lub energii zdecydujesz się jednak na kartę w złotówkach, warto pomyśleć o korzystaniu z usługi dynamicznego przewalutowania (DCC – Dynamic Currency Conversion). System ten omija podwójne przewalutowanie rozliczając obcą walutę od razu w walucie twojej karty.
Paulina Kafara, TransferGo – Wysokość opłat za przelew międzynarodowy w bankach zależy przede wszystkim od wysokości przelewanej kwoty oraz od tego jaka waluta jest wysyłana. Nie mniej jednak, niezależnie od tych czynników koszt przelewu międzynarodowego za pomocą banku to średnio ok 15-25 funtów. Przyczyną tak wyskiej prowizji jest głównie to, że wszystkie banki na świecie należą do stowarzyszenia SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) co jest konieczne aby mogły one wykonywać transakcje międzynarodowe i duża część opłaty za przelew przez bank jest odprowadzana właśnie do SWIFT’u. Ponadto, przez to, że ciąg operacji wykonywanych przez bank jest dość skomplikowany i zaangażowanych po drodze jest kilka jednostek, banki nie są w stanie określić ile tak naprawdę odbiorca otrzyma środków na koncie. Oczywiście istnieje możliwość wykonania przelewu międzynarodowego z gwarantowaną sumą, ale koszt takie przelewu (przynajmniej w bankach brytyjskich) wynosi nawet £80 I więcej.
Najkorzystniejszą receptą na wakacyjną oszczędność jest jednak strategia: konto walutowe+ karta walutowa + kantor internetowy. Oferta kont walutowych jest szeroka, kart walutowych niestety nie. Dostępne są jedynie trzy waluty: euro, dolary i funty. Jeśli planujesz wakacje w kraju, który używa jednej z nich, oszczędzisz sporo, jeśli nie – unikniesz przynajmniej podwójnego przewalutowania. Posiadacz konta walutowego może przewalutować złotówki na wybraną walutę wybierając korzystny kurs oferowany przez tanie kantory, z pominięciem banku i jego szerokich spreadów. Problemem może być jedynie opłata za obsługę takiego konta. Warto zwrócić uwagę na banki takie jak mBank, Bank SMART czy T-Mobile Usługi Bankowe, które często oferują bezpłatną obsługę konta.
Najprostszą opcją aby zaoszczędzić na przelewach to użycie serwisu TransferGo. Start up który zrodził się z frustracji wywołanej głównie przez banki oraz duże przedsiębiorstwa, które miały wówczas monopol na rynku międzynarodowych przelewów. Więcej na ten temat można się dowiedzieć z historii opowiedzianej przez założycieli TransferGo tutaj.
Paulina Kafara – Opłata za przelew w TransferGo to tylko 99 pensów niezależnie od przesyłanej kwoty, a w przypadku przelewów ekspresowych do 30 min koszt jest trochę wyższy i wynosi 4.99 funta, ale to i tak prawie dwukrotnie taniej niż u konkurencji.  Marża od przewalutowania to około 1% dla kwot poniżej 1000 funtów i 0.4% od kwoty powyżej 1000 funtów, co czyni nas jednym z najbardziej konkurencyjnych serwisów do przelewów międzynarodowych na rynku.
Posiadanie karty walutowej ma jeszcze inną, bardzo istotną zaletę, na którą mało kto zwraca uwagę. Z duchem bankowego czasu poszli w wielu krajach także złodzieje, którzy znaleźli wiele skutecznych metod na kradzież naszych danych i kopiowanie kart kredytowych, nawet prosto z bankomatu. Rozsądnie jest więc używać tylko jednej karty, na którą przelewamy ograniczoną ilość pieniędzy zgodnie z naszymi potrzebami. Warto jednak pamiętać też o staromodnym schowku z zapasem gotówki, który może okazać się bezcenny w przypadku nagłych  problemów z kartą.

Zobacz również: