Według Regionalnego Ministerstwa Turystyki, Sportu i Kultury w 2016 roku Wyspy Kanaryjskie odnotują rekordową liczbę odwiedzających. Nowe dane, przedstawione przez Kanaryjski Instytut Statystyczny (ISTAC), ukazują, że archipelag odwiedzi aż 14 milionów turystów. Wyjątkowo duże zainteresowanie Wyspami Kanaryjskimi, obserwowane od początku tego roku, zrewidowało wcześniejsze prognozy przewidujące liczbę turystów.
Od stycznia do czerwca 2016 na Wyspy przybyło 741 540 osób więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Przyczyna leży w dużym zainteresowaniu zarówno ze strony turystów z całego świata, jak i Hiszpanii kontynentalnej. Dane, takie jak 17-procentowy wzrost sprzedaży biletów lotniczych na Wyspy w sezonie zimowym 2016/2017, wskazują, że rokord popularności archipelagu zostanie pobity.
Z danych rządowej agencji ds. turystyki Frontur, przedstawionych przez ISTAC, wynika, że w roku 2015 Wyspy Kanaryjskie odwiedziło 13,3 mln turystów, czyli o ponad 550 tys. więcej, niż początkowo szacowano. Większość odwiedzających  przyjechała na Wyspy z zagranicy – blisko 11,8 mln – podczas gdy goście z części kontynentalnej stanowili
1,5 mln zwiedzających.

1

Wyniki z początku tego roku już są zaskakująco wysokie. Liczba turystów z zagranicy, którzy w pierwszej połowie 2016 odwiedzili archipelag, przekroczyła 6 milionów, czyli o ponad 740 tys. więcej, niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Jak twierdzi Mariate Lorenzo, regionalny minister Turystyki, Sportu i Kultury  dla obszaru Wysp Kanaryjskich: „Mając na uwadze, że w 2015 roku Wyspy odwiedziło 13,3 miliona turystów, a do czerwca 2016 przybyło ich o 741 540 więcej, możemy przypuszczać, że wraz z końcem roku liczba odwiedzająch wyniesie 14 milionów”.
Według raportu Regular Air Connectivity, sporządzonego przez Promotur Turismo Canarias, linie lotnicze udostępniły na okres letni ponad 9,5 mln miejsc w samolotach, czyli o 1,3 mln więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku. Wzrost liczby miejsc  dla połączeń międzynarodowych wynosi 19,3%, podczas gdy wzrost liczby lotów  z Hiszpanii plasuje się na poziomie 7,5%.
Jeśli chodzi o połączenia w nadchodzącym sezonie zimowym (od listopada 2016 do marca 2017) całkowita liczba miejsc dla regularnych lotów na Wyspy Kanaryjskie wynosi około 8 milionów – jest to 17,4% więcej, niż liczba miejsc dostępnych w sezonie zimowym 2015/2016.
Istotną rolę odgrywają starania promocyjne podjęte przez rząd Wysp Kanaryjskch oraz Ministerstwo Regionalne, za pośrednictwem Promotur Turismo Canarias.
Jak wspomina Mariate Lorenzo, do popularności archipelagu przyczyniają się działania, takie jak: „Publiczne inicjatywy, których celem jest usprawnienie połączeń lotniczych oraz ekspansja kampanii promocyjnych na państwa, których turyści chętnie wybierają egzotyczne kierunki, takie jak Francja, Włochy, Polska czy Portugalia”.
Do tak wysokich wyników popularności Wysp przyczynili się Polacy. Jak odnotowało Ministerstwo Regionalne, Polacy stanowią grupę, której liczebność zwiększyła się w największym stopniu w porównaniu do 2015 roku. W ubiegłym roku ponad 240 tys. Polaków zdecydowało się spędzić urlop na słonecznym archipelagu, podczas gdy w pierwszym półroczu 2016 liczba ta wyniosła 147,7 tys.  Jest to o 36,8% więcej w porównaniu do tego samego okresu 2015 roku, co daje najwyższy wynik spośród wszystkich turystów.
 O Wyspach Kanaryjskich:
Wyspy Kanaryjskie to miejsce o najlepszym na świecie klimacie do spędzenia wyjątkowych wakacji o dowolnej porze roku. To kilka różnorodnych i jedynych w swoim rodzaju wysp, idealnych, by oderwać się od codzienności, naładować akumulatory i powrócić do domu w stanie fizycznego i psychicznego odświeżenia. Plaże, wulkaniczne krajobrazy, pełen energii styl życia, gościnność oraz mnóstwo wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu do wyboru, jak również szeroka oferta zakwaterowania na wysokim poziomie oraz zajęć rekreacyjnych, powodują, że większość gości wielokrotnie tu powraca.
 O Promotur Turismo de Canarias
Promotur Turismo de Canarias, jednostka podległa Departamentowi Turystyki, Kultury i Sportu rządu regionalnego Wysp Kanaryjskich, nadzoruje promowanie marki turystycznej Wyspy Kanaryjskie. Głównym celem tej państwowej firmy utworzonej w 2005 roku jest prowadzenie badań, promocji i marketingu na potrzeby ogromnej oferty turystycznej archipelagu Wysp Kanaryjskich we współpracy z innymi, działającymi na tych wyspach instytucjami związanymi z branżą turystyczną.
Wyspy Kanaryjskie – http://www.hellocanaryislands.com/