Ministerstwo Zdrowia koronawirus

Niedawno wybrany Minister Zdrowia, Adam Niedzielski ma przed sobą niełatwe zadanie. Musi nie tylko zreformować resort zdrowia, ale stawić także czoła, wyczekiwanej przez wielu ekspertów drugiej fali koronawirusa. O walce z COVID-19 opowiedział na łamach RMF FM. W rozmowie użył jednak kilku zaskakujących stwierdzeń. Mowa tutaj zwłaszcza o tym, że w określonych sytuacjach powinniśmy siedzieć w domu.

Minister Zdrowia nie ma wątpliwości, powinniśmy siedzieć w domu

Ledwie kilka dni temu Polakami wstrząsnął raport Ministerstwa Zdrowia, który wskazał na 1002 nowe przypadki zachorowań na COVID-19. To absolutny rekord od momentu pojawienia się koronawirusa w Polsce. Kolejne dni już nieco nas uspokoiły, bo liczba zachorowań zaczęła spadać. Jednak zakażenia oscylujące w granicach 800-900 wciąż rodzą pytania, czy polska służba zdrowia nie tylko jak, ale czy przede wszystkim w ogóle poradzi sobie, zwłaszcza wówczas, kiedy będziemy mieli do czynienia z prawdziwym wysypem zachorowań na grypę sezonową. 

O koronawirusie w dość szczegółowym wywiadzie wypowiedział się Adam Niedzielski, aktualny Minister Zdrowia. Szef resortu zdrowia był gościem „Porannej rozmowy” Roberta Mazurka. 

„Chciałbym, żebyśmy na problem jesiennej fali popatrzyli oczami pacjenta. Lekarz bez badania, bez testu nie rozpozna, czy mamy COVID-19” – przyznał Minister Zdrowia, mówiąc o nowym pomyśle teleporady ws. koronawirusa.

Dalej było jeszcze ciekawiej, bowiem zdaniem Adama Niedzielskiego powinniśmy siedzieć w domu przez 3-5 dni od momentu rozmowy z lekarzem i obserwować swój stan zdrowia.

„Prewencyjnie powinniśmy siedzieć w domu nie kozakować, potraktować to jako zwolnienie lekarskie z reżimem izolacyjnym, starać się unikać kontaktów, bo zawsze ryzyko koronawirusa nad nami wisi” – przekazał na antenie RMF FM, Adam Niedzielski.

Jak widać, Ministerstwo Zdrowia opracowało scenariusz na wypadek, gdyby liczba zachorowań na koronawirusa rosła, wraz z liczbą zachorowań na grypę. Wówczas gabinety lekarskie mogłyby pękać w szwach. Teleporada ma rozwiązać ten problem i być bezpieczna, zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy pierwszego kontaktu.

źródło: RMF FM

Zobacz koniecznie pozostałe tematy

Zobacz również: