Jabłka

Większość z nas lubi jabłka. O gustach się nie dyskutuje, ale jedni wolą bardziej twardszą odmianę, inni postawią na kwaśniejszą, a jeszcze kolejni na słodszy gatunek. Jabłka mogą posłużyć też jako baza do wielu produktów, jak chociażby cydr, wypieki, czy przetwory. Od lat wiadomo, że jedzenie jabłek niesie za sobą wiele korzyści dla naszego organizmu. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to regułą. Pojawiają się wyjątki, zwłaszcza wtedy, kiedy oprócz jabłek, w bliskim odstępie czasu spożyjesz także inne produkty. Jakie? Sprawdź w dalszej części tekstu.

To musisz wiedzieć, jeśli często jesz jabłka

Jabłka nie bez powodu są tak często pałaszowane przez Polaków. Pierwszym powodem takiego stanu rzeczy jest na pewno cena jabłek, która jest dużo niższa, od wielu innych owoców. Po drugie, jabłka od wielu lat dały się poznać jako bardzo zdrowy owoc dla naszego organizmu. Wspomagają nasz układ trawienny, pomagają w leczeniu wrzodów, posiadają cenne witaminy – wymieniać można by bez końca, ale to przecież doskonale wiesz.

Tym bardziej zaskakuje to, do czego doszedł jeden z chińskich naukowców. Okazuje się, że złe spożywanie jabłek, a konkretnie łączenie ich z kilkoma, wskazanymi w dalszej części, produktami może źle wpłynąć na nasze samopoczucie, czy nawet zdrowie.

Zdaniem Zhanga Chunronga z Pekińskiego Uniwersytety Medycyny, jabłka powinniśmy jeść przestrzegając kilku zasad.

Przede wszystkim, nie należy łączyć regularnego spożywania jabłek ze słodkimi ziemniakami. Taka „mieszanka” może doprowadzić do zaburzeń żołądkowych oraz jelitowych, a w długotrwałym cyklu nawet i do choroby.

Dlaczego taka „mieszkanka” zdaniem chińskiego „naukowca” jest wybuchowa? Otóż jabłka posiadają wiele kwasów organicznych. Kwasy te wydzielane są w organizmie także poprzez skrobię, która znajduje się w słodkich ziemniakach. Ich skumulowanie, a więc nadmiar, może doprowadzić do zaburzeń pracy jelit i żołądka.

Naukowiec nie podważa, że jabłka są niezdrowe i mówi wprost, że są wyjątkowo zdrowe. Warto je jeść. Zwłaszcza gotowane na parze, bowiem wówczas przyswajamy najwięcej witamin z jabłek. Należy jednak, jego zdaniem, pamiętać o powyższej zasadzie, by nie łączyć jabłek ze słodkimi ziemniakami. Chyba nikt nie chciałby doświadczyć przykrych konsekwencji.

źródło: Daily Mail

Zobacz, co jeszcze u nas

Zobacz również: