Remdesivir koronawirus

Okazuje się, że rosnąca liczba zakażeń koronawirusem w Polsce nie jest jedynym problemem dla naszej, co tu dużo mówić, będącej w nie najlepszej kondycji służby zdrowia. Teraz do mediów przedostały się informacje, że zaczyna brakować przeciwwirusowego leku remdesivir. Co to oznacza dla pacjentów zakażonych koronawirusem? Sprawie przyjrzeli się dziennikarze Dziennika Gazety Prawnej.

Zaczyna brakować leku na koronawirusa

Szpitale, które zajmują się leczeniem pacjentów zakażonych na koronawirusa alarmują, że mają już tylko ostatnie partie leku remdesivir. Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że zna problem i jest on związany z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19. Jednocześnie resort zdrowia uspokaja, że od listopada sytuacja powinna wyglądać już lepiej. Takie rewelacje przekazuje dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna.

Jak informują placówki medyczne, do tej pory dostawy leku remdesivir były realizowane w cyklu miesięcznym. Problem w tym, że ze względu na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem, wrześniowa partia wyczerpała się na długo przed końcem miesiąca.

Mamy zasoby pozwalające wyłącznie na zakończenie rozpoczętych terapii – alarmuje na łamach Dziennika Gazety Prawnej Małgorzata Pawłowska z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy.

Co dalej? Tego chyba nie wie nikt. Choć jednostki zajmujące się leczeniem pacjentów zakażonych koronawirusem apelują do Ministerstwa Zdrowia o nowe dostawy leków, to resort jest bezradny.

Nie ma go nigdzie (leku remdesivir – dod. red.), w żadnej hurtowni. Codziennie je obdzwaniamy, by sprawdzić, czy może gdzieś jeszcze nie został na stanie. Bezskutecznie – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Podobne problemy, jak bydgoski szpital zgłaszają też placówki na Pomorzu czy w Chorzowie. Jak widać leku remdesivir zaczyna brakować dosłownie wszędzie. Remdesivir to lek, który utrudnia koronawirusowi namnażanie się.

Resort zdrowia przyznaje, że na 11 października zaplanowano kolejną dostawę, choć nikt ani nie zatwierdził ani nie zaprzeczył, że to rozwiąże problemy przy stale rosnącej liczbie zakażeń koronawirusem. Wskazano jedynie listopad, jako miesiąc w którym powinno wszystko się uspokoić.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

  1. Seniorzy uczyli się obsługi komputera. Nie wiedzieli, że wszystko się nagrywa
  2. Łzy w oczach jurorów „The Voice of Poland”. Zobacz niesamowite wykonanie hitowego utworu
  3. Królowa Elżbieta II jest załamana. Wszystko przez decyzję Meghan Markle i Księcia Harry’ego
  4. Zniknęła z trójką dzieci. Mąż dopiero po latach odkrył brutalną prawdę
  5. Umówiła się na randkę przez Internet. Chwilę później przeżyła chwile grozy

Zobacz również: