fot. Policja

Poznańscy „Łowcy Głów” zatrzymali mężczyznę poszukiwanego dwoma europejskimi nakazami aresztowania. Podejrzany ukrywał się w Łodzi. O pomoc w poszukiwaniach zwrócił się polski oficer łącznikowy pełniący służbę w Wielkiej Brytanii.

Mężczyzna został zatrzymany w poniedziałek w Łodzi. Na jego trop wpadli policjanci z Zespołu Poszukiwań Celowych KWP w Poznaniu. O pomoc znalezieniu podejrzanego zwrócił się podinsp. Bartosz Furgałą Oficer Łącznikowy Polskiej Policji i Radca Ambasady RP w Londynie.

Policja z Irlandii Północnej od jakiegoś czasu prowadziła dwa śledztwa w sprawie przestępstw seksualnych na szkodę dzieci oraz osób starszych i nieporadnych. Podejrzanym okazał się Polak mieszkający na stałe od kilkunastu lat w Irlandii Północnej. Postawionych mu zostało ponad osiemdziesiąt zarzutów. Okazało się, że po opuszczeniu policyjnego aresztu mężczyzna zniknął. W związku z tym, 4 i 26 września tego roku zostały za nim wydane dwa europejskie nakazy aresztowania (ENA).

Policjanci z Poznania, którzy zajęli się sprawą ustalili, że podejrzany sprzedał swoje mieszkanie w Irlandii Północnej. za dość dużą sumę pieniędzy. Kilkanaście lat wcześniej służył jako najemnik w Legii Cudzoziemskiej. To mogło wskazywać, że mógł zaszyć się w jakimś zakątku na świecie i odszukanie go nie będzie proste.

Mimo, że policyjni „Łowcy Głów” na co dzień rezydują w Poznaniu, pojechali sprawdzić pewne informacje do Łodzi. Coś, co wydawało się mało prawdopodobne okazało się prawdą. Uciekinier jakiś czas temu poznał kobietę z tego miasta i dwa miesiące temu wprowadził się do jej mieszkania. Tam został obezwładniony i zatrzymany.

Wiadomość o zatrzymaniu przekazana została od razu przekazana do Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP, które koordynowało akcję oraz naszemu oficerowi łącznikowemu, który był w stałym kontakcie z Policją Irlandii Północnej.

Zatrzymany trafił do Aresztu Śledczego w Łodzi. Tam będzie oczekiwał na decyzję sądu o przekazaniu go do Irlandii Północnej.

Andrzej Borowiak (KWP Poznań}

Zobacz również: