Etyka języka, czyli co można a czego nie można powiedzieć w mediach

To tytuł spotkania z dr hab. Anną Cegiełą z Uniwersytetu Warszawskiego, które w ramach cyklu imprez Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich pn. Maj na Foksal zaplanowano we wtorek, 22 maja o godz. 18. Ale to nie będzie jedyna atrakcja tego wieczoru w Domu Dziennikarza przy Foksal 3/5.

Dziennikarstwo to wciąż zawód misyjny. Zachowania językowe ludzi mediów mają silny wpływ nie tylko na kształt współczesnej polszczyzny, ale też na podtrzymanie funkcji języka jako instrumentu porozumienia, a nie narzędzia walki.

– Będziemy rozmawiać o tym jak wyrażać oceny i uczucia bez naruszania godności drugiego człowieka także wtedy, gdy jest naszym przeciwnikiem – tłumaczy Anna Cegieła.

Spotkanie prowadzić będą Elżbieta Ruman i Anna Popek.

Dr hab. Anna Cegieła pracuje w Instytucie Polonistyki Stosowanej UW. Zajmuje się kulturą języka, etyką słowa, leksykologią. Bada współczesny dyskurs publiczny. Jest autorką pracy „Słowa i ludzie. Wprowadzenie do etyki słowa” oraz kilku studiów z tej dziedziny. Kieruje pracownią „Obserwatorium Etyki Słowa” i pełni funkcję wiceprzewodniczącej Zespołu Etyki Słowa w Radzie Języka Polskiego.

Po wykładzie, ok. godz. 19, bohaterami dalszej części wieczoru będą: malarstwo, poezja oraz muzyka. Swoje umiejętności zaprezentują trzy młode, zdolne i bardzo obiecujące artystki: Patrycja Novak-Zemplińska (malarka), Alina Dybała (poetka) i Maria Kochańska (muzyk). Całość poprowadzi dziennikarka Polskiego Radia, twórczyni Mistrzowskiej Akademii Miłości oraz specjalistka od dobrych miejsc i zdarzeń – Mira Jankowska.