HGW NADAL PONAD PRAWEM: Prezydent Warszawy nie stawiła się przed komisją weryfikacyjną,

0
Trwa posiedzenie komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji. Na wezwanie komisji ponownie nie stawiła się prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Obecna jest natomiast przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.
Dziś przed komisją, która przeprowadzi rozprawę na tzw. zasadach ogólnych, zeznania miała złożyć – wezwana przez komisję – prezydent Warszawy.
„Komisja Weryfikacyjna raz wzywa mnie osobiście jako świadka, a raz jako stronę prezydenta Warszawy. Prawo mówi jasno: nie można łączyć roli świadka z rolą organu czy strony. Zgodnie z art. 12 ustawy o komisji jako prezydent Miasto Stołeczne Warszawa udzielam pełnego wsparcia komisji” – oznajmiła prezydent stolicy we wpisie na Twitterze.
– To, z czym spotykamy się dzisiaj, jest po prostu skandaliczne, Hanna Gronkiewicz-Waltz przez pół roku twierdziła, że nie może się stawić przed komisją, bo nie jest stroną postępowania, kiedy komisja wzywa ją jako świadka, twierdzi, że nie może być świadkiem, bo jest stroną, to absurd jakiego dawno nie widzieliśmy – oświadczył członek komisji Sebastian Kaleta (PiS).
Nowelizacja przepisów o komisji weryfikacyjnej przewiduje zwiększenie kar grzywny do 10 tys. zł za pierwsze niestawiennictwo przed komisję weryfikacyjną i do 30 tys. zł za kolejne, a także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego.
IAR/bas

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ