SZOKUJĄCE DANE: 1,1 miliarda ludzi chce opuścić Afrykę

0

Aż dwie trzecie populacji Afryki subsaharyjskiej –  liczącej ponad 1,8 miliarda mieszkańców – chce wyemigrować do Europy lub do Stanów Zjednoczonych, a miliony zamierzają dokonać tego w ciągu najbliższych pięciu lat.

Około połowa ludzi w Kenii, Tanzanii, Senegalu i RPA oraz trzy czwarte ankietowanych w Ghanie i Nigerii  chce wyemigrować do  USA lub Europy, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Pew Research Center, opublikowanych  w miniony czwartek.

Około 40 procent mieszkańców Senegalu, Ghany i Nigerii, którzy chcą wyemigrować, deklaruje, że zamierzają to zrobić w ciągu najbliższych pięciu lat.

Przynajmniej milion mieszkańców Afryki subsaharyjskiej migrowało już do Europy w latach 2010-2017. Większość z nich to 970 000 osób ubiegających się o azyl; reszta składa się z Afrykanów, którzy przybyli jako studenci, przesiedleni uchodźcy i poprzez łączenie rodzin.

Pew Research Center stwierdził, że tylko cztery kraje reprezentują prawie trzy czwarte (72 procent) obecnej populacji subsaharyjskiej w Europie: Wielka Brytania ma 1,27 miliona , a następnie Francję (980 000), Włochy (370 000) i Portugalii (360 00).

Naukowcy odkryli, że to nie tylko bieda czy terror (zwłaszcza popełniane przez Boko Haram w Nigerii i Al-Kaidę w Afryce Zachodniej),  napędzają masową migrację. Afrykanie chcą też  naśladować swoich przyjaciół i krewnych, którzy już z powodzeniem nielegalnie wyemigrowali do Europy.

Szacuje się, że w Maroku przebywa 50 000 migrantów, a od 400 000 do 1 miliona w Libii. Osoby te przygotowują się do nielegalnego przekroczenia Morza Śródziemnego aby dostać się do Hiszpanii i Włoch, a potem najprawdopodobniej na północ do bogatszych krajów Unii Europejskiej.

Przy urodzeniu do siedmiu dzieci na kobietę, do 2050 roku populacja Afryki ma się podwoić.

– Rozwój demograficzny, to tykająca bomba zegarowa –  powiedział ambasador UE w Nigrze, Raul Mateus Paula  Jeśli ten rozwój nie zostanie zatrzymany, może to doprowadzić do katastrofy  –dodał, zauważając, że wszelkie próby powstrzymania migracji afrykańskich nie przyniosły efektu.

mak

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ