Szwecja ogłosiła zakaz na wszystkich stronach internetowych, które określają pochodzenie etniczne skazanych morderców i gwałcicieli.

Według rządu szwedzkiego, wykorzystanie wyszukiwarki Lexbase do dokumentów prawnych, która służy do identyfikacji pochodzenia podejrzanych o przestępstwa, jest „zbyt wrażliwe” dla publicznego wykorzystywania i powinno być ograniczone tylko dla prawników, dziennikarzy i naukowców.

Wcześniej strona była chroniona na mocy szwedzkiej ustawy o wolności wypowiedzi, ale nowe przepisy mogą ograniczać dostęp do niej, donosi Dagens Industri.

Podczas gdy minister sprawiedliwości Morgan Johansson powiedział, że działalność dziennikarska nie zostanie naruszona, pozostawił on pytanie, co stanowi „działalność dziennikarską”.

Przez wiele lat rząd szwedzki zaprzestał gromadzenia statystyk dotyczących etnicznego lub religijnego pochodzenia przestępców, utrudniając naukowcom śledzenie prawidłowego wskaźnika przestępczości migracyjnej, w przeciwieństwie do przestępstw popełnionych przez rdzennych Szwedów.

Niektórzy twierdzą, że większość poważnych przestępstw popełniają migranci lub osoby pochodzące ze środowisk migracyjnych.

Jeden z projektów badawczych próbował spojrzeć wyłącznie na przypadki gwałtu zbiorowego w Szwecji i odkrył, poprzez sprawdzenie dokumentów sądowych, że dziewięć na dziesięć gwałtów zostało popełnionych przez osoby ubiegające się o azyl i osoby ze środowisk migracyjnych.

ex