Niemiecki magazyn Titanic zmieścił na Twitterze projekt okładki czasopisma ze zdjęciem Sebastiana Kurza. Widzimy na nim celownikiem na piersi austriackiego polityka oraz tytuł: „W końcu można zabić dziecko Hitlera”.

Zwycięstwo partii austriackiego konserwatysty Sebastiana Kurza nie spodobało się wszystkim, co jeszcze można zrozumieć. Ale trudno zaakceptować nawoływanie do zbrodni.

Reakcje niemieckich czytelników były negatywne,  niektórzy twierdzą nawet, że czasopismo naruszyło prawo, ponieważ wygląda na to, że domaga się zamordowania 31-letniego polityka, który ma być następnym kanclerzem Austrii.

Jeden z użytkowników skomentował post, pisząc: „Wezwanie do morderstwa pod przykrywką satyry – jestem zaniepokojony!”.

Natomiast wiedeńska policja poinformowała, że zajęła się już tą sprawą. Jednak według największej austriackiej gazety Kronen Zeitung, która rozmawiała z prawnikiem Christianem Solmecke, jest mało prawdopodobne, aby zostało wszczęte postępowanie karne przeciwko temu czasopismu. Solmecke, specjalizujący się w prawie internetowym, powiedział, że pomimo sugestii zamordowania lidera ÖVP, tweet brzmiała „satyrycznie”.

Porównanie Kurza z nazizmem pojawiło się nie tylko w tym czasopiśmie. Na początku tygodnia The New York Times opublikował artykuł pod tytułem „Po wyborach nazistowska przeszłość podniosła głowę”, a  obok  zamieszczono zdjęcie  Sebastiana Kurza.

eps

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie tłumaczenia tekstu bez pisemnej zgody wydawcy zabronione

Zobacz również: