Bolące nogi zawsze utrudniają normalne funkcjonowanie. Sprawność seniora to podstawa jego samopoczucia. Dlatego warto pamiętać, że pielęgnacja stóp nie jest luksusem, a koniecznością. Starsze osoby powinny regularnie odwiedzać gabinet pielęgnacji stóp. Wizyta jest konieczna przynajmniej raz na dwa miesiące.
Pierwsza wizyta jest zazwyczaj rozpoznaniem stanu stóp i ustaleniem zabiegów pielęgnacyjnych. Po pierwszych oględzinach często wskazana jest wizyta u lekarza w celu zastosowania leczenia.
Czasami klienci przychodzą do gabinetu po pomoc w skróceniu paznokci. Dotyczy to przede wszystkim osób otyłych, czy mających problemy ze wzrokiem. Z wiekiem paznokcie mogą stać się bardziej zrogowaciałe niż normalnie. Specjalista za pomocą odpowiednich narzędzi oraz preparatów zmiękczających da sobie z nimi radę. Preparaty zmiękczające zazwyczaj należy stosować też w domu i są one do nabycia w gabinecie.
Wygląd i stan paznokci to dwa bardzo ważne elementy, które pozwalają zapobiegać chociażby bólowi spowodowanemu przez wrastanie paznokcia.
Osoby starsze są bardziej narażone na zakażenia grzybicze w obrębie stóp, również w przestrzeniach międzypalcowych.
Skóra wraz z wiekiem traci wodę, tym samym zaczyna się przesuszać. Koniecznością jest stosowanie specjalnych kremów i balsamów przeznaczonych tylko do stóp, które zapewniają utrzymanie równowagi hydrolipidowej skóry. Nadmierne rogowacenie i przesuszenie naskórka często jest spowodowane niewłaściwą pielęgnacją.
Podczas wizyty w gabinecie naskórek jest usuwany po odpowiednim przygotowaniu stóp i użyciu odpowiedniego sprzętu. Przestrzegam przed samodzielnym domowym wycinaniem zrogowaciałego naskórka. Najczęściej dochodzi wtedy do zranień i niepotrzebnych ognisk zapalnych, ponieważ skaleczenia są wrotami do wtargnięcia bakterii. Jest to szczególnie niebezpieczne u osób chorujących na cukrzycę.
Stopy osób starszych częściej wykazują też tendencję do tworzenia się odcisków i nagniotków. Fachowe usunięcie pozwala pozbyć się uciążliwej niedogodności.
Właściwa pielęgnacja stóp jest bardzo ważna u osób leżących i przebywających w domu. Koniecznością jest zamówienie wizyty domowej i właściwe zadbanie o stopy.
Hanna Kasztelan

 

Zobacz również: