Polska już od lat przyciąga wielu międzynarodowych inwestorów. Przekonują ich stabilny wzrost gospodarczy, dobre ratingi, sprzyjająca lokalizacja na mapie Europy oraz strefy ekonomiczne, w których przedsiębiorcy mogą liczyć na obniżki podatków oraz dofinansowanie na stworzenie nowych miejsc pracy. Niestety jest pewien problem z pracownikami – w naszym kraju zaczyna brakować inżynierów.

„Obecnie na polskim rynku mamy odpowiednią liczbę inżynierów, chociaż obserwujemy spadki. Jest to spowodowane m.in. niżem demograficznym, który nastąpił po 1989 r. Poza tym studenci coraz częściej wybierają kierunki informatyczne, a nie np. inżynierię produkcji czy automatykę i robotykę” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Marcin Iwaniec, business unit manager w HRK Engineering & Technology.

Których specjalistów Polska potrzebuje najbardziej? Przede wszystkim osób znających się na automatyzacji produkcji – na rynku zwiększa się liczba ofert pracy dla automatyków, mechaników i robotyków. W naszym kraju powstają też nowe centra badań i rozwoju. Na brak pracy nie mogą więc narzekać również konstruktorzy czy specjaliści ds. rozwoju produktów.

W związku ze spadkiem liczby inżynierów między firmami wzrasta konkurencja o tych pracowników. Powoduje to, że kandydaci do pracy mają coraz większe oczekiwania w stosunku do pracodawców i są coraz bardziej roszczeniowi. Aby przyciągnąć specjalistów, przedsiębiorstwa muszą oferować im dobre zarobki i atrakcyjne warunki rozwoju zawodowego.

Firmy często decydują się też na współpracę z uczelniami, na których mają kierunki pod swoim „patronatem”. Studenci zdobywają na nich umiejętności i kompetencje pożądane w branży, a najlepsi po zakończeniu studiów są od razu zatrudniani. Dla firmy korzyścią jest to, że może rekrutować absolwentów, którzy są do pracy w danym zawodzie lepiej przygotowani.

Zobacz również: