Jak prasować szybko i skutecznie? Poznaj 7 sprawdzonych sposobów

Nie bez przyczyny prasowanie uplasowało się bardzo wysoko na liście najmniej lubianych czynności domowych. Trudne zagniecenia, wymagające materiały, sterta prania… u wielu takie widoki wzbudzają niechęć i rezygnację. Powodem takiej sytuacji jest brak wcześniejszego przygotowania, które rozpoczyna się już podczas prania. Co zatem zrobić, aby ułatwić sobie prasowanie i przyspieszyć cały proces? Sprawdźcie nasze sposoby!

Deska do prasowania Viva Express Premium + _marki Vileda. Fot. Vileda

#1 Pierz mniej rzeczy na raz

To, jak wiele czasu spędzimy przy prasowaniu zależy przede wszystkim od sposobu prania. Nie wystarczy jedynie odpowiednio posegregować tkaniny. Należy zadbać także o to, aby w bębnie pralki nie znajdowało się za dużo ubrań. Włożenie zbyt wielu tkanin na raz uniemożliwi ich prawidłowe wypranie i wypłukanie. Ponadto, działanie pralki na wysokich obrotach pogniecie materiały, które po wyschnięciu będą trudne do wyprasowania. Zapomnij również o suszeniu w suszarce bębnowej. Pozwól, aby ubrania wyschły samodzielnie! Zadziała wtedy siła grawitacji, która po części wygładzi materiał.

 

#2 Starannie rozwieś pranie

Podstawą prawidłowego suszenia ubrań, które bezpośrednio wpływa na późniejsze łatwe prasowanie, jest odpowiednia suszarka. – Wybierając suszarkę warto wziąć po uwagę te modele, które posiadają grube aluminiowe druty. Zapobiegną one powstawaniu charakterystycznych zagnieceń wzdłuż materiału, jednocześnie skracając prasowanie.

Suszarka Aluminium 100 marki Vileda_fot. Vileda

Dobrym sposobem jest także wieszanie prania tak, by szwy pokrywały się ze sznurem suszarki. Podczas suszenia na zewnątrz warto również ograniczyć wykorzystywanie klamerek, które tworzą nieestetyczne zagniecenia. Wewnątrz pomieszczeń najlepiej w ogóle z nich zrezygnować – podpowiada Magdalena Jaklewicz, ekspert firmy Vileda.

#3 Posegreguj swoje ubrania

Suszarka Multiflex marki Vileda. Fot. Vileda

Prasowanie, podobnie jak pranie, wymaga segregacji ubrań. Warto uporządkować tkaniny rozpoczynając od tych, które wymagają najniższej temperatury prasowania, a kończąc na materiałach o wyższej tolerancji na ciepło. Odpowiednie pogrupowanie pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu i zapobiegnie uszkodzeniu materiału przez gorące żelazko. Pamiętaj, aby po prasowaniu, pozostawić ubrania do wystygnięcia, ponieważ wysoka temperatura może pomarszczyć złożoną w szafie odzież.

#4 Postaw na odpowiednią deskę

Dobrze dobrana deska zapewnia komfort pracy i przyspiesza prasowanie. Przed zakupem należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej stabilność oraz wymiary. – Szeroka deska sprawdzi się idealnie do prasowania firan i zasłon. Do prasowania ubrań wystarczy standardowy rozmiar blatu. Warto zwrócić uwagę na to, aby zakończony był zwężaną końcówką, która ułatwi prasowanie koszul. Przydatne mogą okazać się także antypoślizgowe stopery gwarantujące stabilność nawet na śliskiej powierzchni.

Suszarka Premium 2w1 marki Vileda. Fot. Vileda

Zastosowane w deskach gniazdka oraz antenki ułatwiają manewrowanie żelazkiem i zapobiegają plątaniu się kabla. Komfort użytkownikom zapewni regulacja wysokości deski, pozwalająca na dopasowanie jej do wzrostu osoby prasującej. Z kolei dzięki mechanizmowi blokującemu przy transporcie możliwe jest przenoszenie jej bez obaw o rozłożenie lub złożenie – wyjaśnia Magdalena Jaklewicz.

#5 Wybierz pokrowiec z bawełną metalizowaną

Suszarka Viva Dry Max ++_marki Vileda. Fot. Vileda

Podczas prasowania nie bez znaczenia pozostaje pokrowiec na deskę. Najlepiej wybrać taki, którego materiał pokryty jest metalizowaną bawełną. – Powłoka ta odbija ciepło i sprawia, że materiał prasowany jest od razu z dwóch stron. Zastosowanie takiego pokrowca nie tylko przyspieszy prasowanie, ale także pozwoli zaoszczędzić prąd. Ponadto na materiale nie powstają nieestetyczne wyświecenia. Dodatkowym udogodnieniem może być również wydzielona strefa, na której możemy odstawić żelazko. Przestrzeń parking zone, wykonana z bawełny, pianki poliuretanowej i poliestru, zastosowana np. w pokrowcu Park Go marki Vileda, zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom i chroni przed spaleniem blatu. Ważne, aby pokrowiec był odpowiednio dopasowany do deski tak, by ubrania nie przesuwały się podczas prasowania. Dlatego przed zakupem sprawdźmy, czy model wyposażony jest w ściągacze i stopery – mówi Magdalena Jaklewicz, ekspert firmy Vileda.

#6 Prasuj pełną parą

Deska Viva Express Comfort + marki Vileda. Fot. Vileda

Materiały trudne do rozprasowania najlepiej wieszaj zupełnie mokre. Strzepnięcie ubrań sprawi, że już na wstępie, będą nieco wygładzone. Po wyschnięciu najlepiej prasuj z parą. Wysoka temperatura i wilgoć poradzą sobie nawet z najcięższymi zagnieceniami. Pamiętaj jedynie, żeby przed rozpoczęciem prasowania wykonać test na małym kawałku materiału, by zapobiec jego pomarszczeniu. Gdy zauważysz, że tkanina źle reaguje na parę – rozprasuj ją na sucho.

#7 Trudne materiały? Włóż je do zamrażalnika!

Istnieją materiały, które wykazują dużą odporność na działanie żelazka i mimo usilnych prób, ubrań nie można dokładnie wyprasować. Warto w takim przypadku wypróbować sposób z zamrażalnikiem. Wystarczy skropić tkaninę wodą, a następnie włożyć ją do chłodziarki. Gorące żelazko w zetknięciu z zimnym materiałem poradzi sobie z rozprasowaniem nawet najtrudniejszych zagnieceń.

Właściwe wcześniejsze przygotowanie oraz zastosowanie odpowiednich akcesoriów pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu i ułatwić cały proces prasowania. Poprawne pranie, a potem suszenie ubrań sprawi, że niektóre tkaniny w ogóle nie będą wymagały wyprasowania.

 

Zobacz również: