Według szefa Europolu, Państwo Islamskie  tworzy własną społeczną platformę medialną, aby uniknąć problemów we wzajemnej komunikacji i propagandzie.  W ramach tej operacji  zagospodarowuje własną część Internetu.
Zostało to ustalone w czasie 48-godzinnej operacji przeciwko ekstremizmowi Internetu w zeszłym tygodniu: – Pokazuje to, że niektórzy członkowie  Państwa Islamskiego w dalszym ciągu wprowadzają innowacje w tej przestrzeni. –  stwierdził  dyrektor Europolu, Rob Wainwright, w środę 3 maja, podczas konferencji o bezpieczeństwie w Londynie.
Wainwright zauważył, że chociaż agencje wywiadowcze, siły policyjne i sektor technologii utrudniają działanie bojowników w trybie online, to: –  Nadal widzimy publikację tych okropnych filmów, i komunikację działającą na dużą skalę w Internecie.

Firmy z branży nowych  technologii, w tym Facebook i Google, są pod  presją, aby bardziej utrudniać  islamistom  komunikowanie się za ich pośrednictwem.
Wainwright powiedział, że nie ma jednak pewności, czy technicznie trudniej byłoby zniszczyć platformę medialną utworzoną i obsługiwaną przez  Państwo Islamskie  czy przez nastolatków.
– Europa stoi w obliczu najwyższego zagrożenia terrorystycznego od wielu pokoleń, Internet tez jest polem walki i bronią zarazem –  dodał Wainwright.
er