Zdjęcie nagiej modelki  Jaylene Cook na szczycie świętej góry Taranaki, w Nowej Zelandii wywołało oburzenia Maorysów, którzy poczuli się nim obrażeni Tego rodzaju ekspresja artystyczna jest ich zdaniem  wyrazem braku  szacunku dla kultury i tradycji.

Cook nie pierwszy raz szuka kontrowersji. Na jednym ze zdjęć zmieszczonych na  swoim koncie na Instagramie jest ubrana w hidżab i mocno obnażona. Co również wywołało wrogie komentarze i groźby pod jej adresem.

Tym razem nagie zdjęcia 25-letniej modelki, urodzonej w Nowej Zelandii, byłej Playmate Playboya, wykonał fotograf Joshem Shawem.

– Nie chcieliśmy nikogo urazić, byliśmy pełni szacunku dla tego miejsca. Nagość nie jest czymś, co jest obraźliwe w jakikolwiek sposób. Jest  naturalna, czysta i wolna – powiedziała Cook. – To był pomysł Josha – dodał.

Jednak oburzenie na oczywisty brak szacunku dla świętej ziemi maoryjskiej jest ogromne. To nie był pierwszy taki przypadek na tej świętej górze. Zdarzyło się już, że w tym miejscu grupa zachodnich turystów urządziła sobie grillowanie.

Miejscowy burmistrz Neil Volzke  nie był zadowolony z decyzji Cook: – To kulturowo niewrażliwe, nie tego  oczekuję się od kogoś kto wszedł  na szczyt Taranaki.

Taranaki, to czynny wulkan Egmont, który ma 2518 m.n.p.m. Dla  Maorysów, jest to święta góra, na której szczycie byli chowani najważniejsi ich wodzowie.

 W tym miejscu był kręcony też film „Ostatni Samurai” gdzie Taranaki udawał Mount Fuji.

es