W Chorwacji nie chcą bluźnierczej sztuki wystawianej w Polsce

Kontrowersyjna sztuka, w której Jezus Chrystus gwałci muzułmankę została potępiona przez kościół katolicki w Chorwacji kilka dni przed debiutem na festiwalu teatralnym. Sztuka „Nasza przemoc i Wasza przemoc”, w reżyserii chorwackiego dramatopisarza Olivera Frljica,  została już potępiona i wywołała protesty w  Polsce.

W tym kontrowersyjnym przedstawieniu pokazano  między innymi kobietę, która z waginy wyciąga flagę (która różni się w zależności od kraju, w którym przedstawienie  jest wystawiona) oraz Chrystusa, który po zejściu z krzyża zrobionego z kanistrów na benzynę gwałci muzułmankę. Według  reżysera i dramaturga sztuka została napisana w celu krytyki postaw europejskich wobec kryzysu migracyjnego.

„Przedstawia ona sceny uznane za obraźliwe dla chrześcijan”, oświadczyła Archidiecezja w Splicie.

W minioną sobotę kościół wezwał Ministerstwo Kultury i władze miasta Split, które organizują festiwal teatru „Marulic Days” , aby zapobiegli poniżeniom kulturowym i religijnym oraz dalszym przestępstwom wobec „Boga, człowieka i narodu”. Archidiecezja stwierdziła, że otrzymała wiele skarg od parafian. Zaapelowała także o ponowne rozważenie wyłączenia sztuki z programu festiwalu, ponieważ „narusza uczucia religijne i narodowe, a także zdrowy rozsądek”.

Zauważa się również, że przedstawienie Olivera Frljica jest zniewagą dla pamięci chorwackiego narodowego poety i renesansowego humanisty, Marko Marulica, który urodził się w Splicie, a i który  patronem festiwalu.

Niektórzy politycy wezwali mieszkańców do protestu i zablokowania spektaklu, gdyż „obraża on w najbardziej brutalny sposób religijno-moralne uczucia chrześcijan, muzułmanów i innych chorwackich obywateli”.

 Prowokacyjny 72-minutowy spektakl ma rozpocząć się 24 kwietnia,  o godzinie 20:00 czasu lokalnego. Według  reżysera i dramaturga sztuka została napisana w celu krytyki postaw europejskich wobec kryzysu migracyjnego.

W Polsce z protestami spotkała się też inna sztuka  Olivera Frljića.  W „Klątwie” granej w warszawskim Teatrze Powszechnym pokazuje m.in. on seks oralny z figurą świętego Jana Pawła II, drwiny z katastrofy smoleńskiej czy zbiórkę pieniędzy na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego.

Frljić był również oskarżony o bluźnierstwo w 2016 roku. Gdy jego twórczość była wystawiana w Bośni i Hercegowinie, wywołując potępienie.

SN