Od ponad dwóch miesięcy jest w Polsce w obiegu banknot o nominale 500 zł. To kolejny banknot z serii „Władcy polscy”. Znajduje się na nim wizerunek Jana III Sobieskiego pochodzący z jego medalionu koronacyjnego.

Na przedniej stronie banknotu król jest zwrócony w stronę stylizowanego wizerunku herbu rodu Sobieskich noszącego nazwę Janina. Po prawej stronie portretu władcy widoczny jest szyszak husarski. Na odwrotnej stronie banknotu znajdują się: orzeł w koronie i pałac w Wilanowie. Banknot jest utrzymany w kolorystyce brązowej, niebieskiej, bordowej i zielonej.

Przy ocenie autentyczności banknotu warto zapoznać się z jego zabezpieczeniami. Naprawdę warto: 500 zł stanowi równowartość około 113 euro, a jego siłę nabywczą można porównać z banknotem 200 euro w strefie euro. Dla porównania: czeski banknot o wartości 5000 koron w grudniu 2016 r miał równowartość 818,5 zł, duńskie 1000 koron – 595,1 zł, a chorwackie 1000 kun – 585,3 zł. Najwyższą wartość w Europie ma 1000 franków szwajcarskich – jest to równowartość ponad 4117 zł.

Do szybkiej weryfikacji banknotów serii „Władcy polscy” służą zabezpieczenia niewymagające użycia specjalistycznego sprzętu np. znak wodny, recto-verso, farba zmienna optycznie. Zabezpieczenia można sprawdzać dotykiem, oglądając banknot pod światło, lub patrząc na niego pod kątem.

Pisaliśmy już http://kurier.pap.pl/depesza/173733/Rada-nie-daj-sie-oszukac–sprawdzaj-banknoty–bo-moga-byc-falszywe, że wśród najważniejszych zabezpieczeń są też znaki widoczne w świetle UV, w tym kwadrat z oznaczeniem cyfrowym nominału, np. 500 zł.

W przypadku banknotu 500 zł, z prawej strony portretu władcy znajduje się szyszak husarski – podczas poruszania banknotem powinien zmienić barwę z zielonej na niebieską, a umieszczony na nim wzór falistej linii sprawić wrażenie ruchomego. Na powierzchni strony przedniej banknotu widać fragmenty nitki zabezpieczającej (okienkowej), która podczas poruszania banknotem płynnie zmienia wzór oraz barwę z zielonej na niebieską. Na odwrotnej stronie banknotu widać złoty ornament wykonany farbą opalizującą. W zależności od kąta patrzenia jest on widoczny lub prawie niedostrzegalny.

Warto dodać, że sprzedawca na terenie Polski ma obowiązek przyjęcia zapłaty we wszystkich banknotach emitowanych przez NBP, w tym i 500 zł. Od 10 lutego 2017 roku banknot o nominale 500 zł jest dostępny w kasach oddziałów okręgowych NBP.

Przypomnijmy, że wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej przysługuje Narodowemu Bankowi Polskiemu. Producentem banknotów, na zlecenie NBP, jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.