Sprawdź, czy twoje 500 złotych zmienia kolory

0

Od ponad dwóch miesięcy jest w Polsce w obiegu banknot o nominale 500 zł. To kolejny banknot z serii „Władcy polscy”. Znajduje się na nim wizerunek Jana III Sobieskiego pochodzący z jego medalionu koronacyjnego.

Na przedniej stronie banknotu król jest zwrócony w stronę stylizowanego wizerunku herbu rodu Sobieskich noszącego nazwę Janina. Po prawej stronie portretu władcy widoczny jest szyszak husarski. Na odwrotnej stronie banknotu znajdują się: orzeł w koronie i pałac w Wilanowie. Banknot jest utrzymany w kolorystyce brązowej, niebieskiej, bordowej i zielonej.

Przy ocenie autentyczności banknotu warto zapoznać się z jego zabezpieczeniami. Naprawdę warto: 500 zł stanowi równowartość około 113 euro, a jego siłę nabywczą można porównać z banknotem 200 euro w strefie euro. Dla porównania: czeski banknot o wartości 5000 koron w grudniu 2016 r miał równowartość 818,5 zł, duńskie 1000 koron – 595,1 zł, a chorwackie 1000 kun – 585,3 zł. Najwyższą wartość w Europie ma 1000 franków szwajcarskich – jest to równowartość ponad 4117 zł.

Do szybkiej weryfikacji banknotów serii „Władcy polscy” służą zabezpieczenia niewymagające użycia specjalistycznego sprzętu np. znak wodny, recto-verso, farba zmienna optycznie. Zabezpieczenia można sprawdzać dotykiem, oglądając banknot pod światło, lub patrząc na niego pod kątem.

Pisaliśmy już http://kurier.pap.pl/depesza/173733/Rada-nie-daj-sie-oszukac–sprawdzaj-banknoty–bo-moga-byc-falszywe, że wśród najważniejszych zabezpieczeń są też znaki widoczne w świetle UV, w tym kwadrat z oznaczeniem cyfrowym nominału, np. 500 zł.

W przypadku banknotu 500 zł, z prawej strony portretu władcy znajduje się szyszak husarski – podczas poruszania banknotem powinien zmienić barwę z zielonej na niebieską, a umieszczony na nim wzór falistej linii sprawić wrażenie ruchomego. Na powierzchni strony przedniej banknotu widać fragmenty nitki zabezpieczającej (okienkowej), która podczas poruszania banknotem płynnie zmienia wzór oraz barwę z zielonej na niebieską. Na odwrotnej stronie banknotu widać złoty ornament wykonany farbą opalizującą. W zależności od kąta patrzenia jest on widoczny lub prawie niedostrzegalny.

Warto dodać, że sprzedawca na terenie Polski ma obowiązek przyjęcia zapłaty we wszystkich banknotach emitowanych przez NBP, w tym i 500 zł. Od 10 lutego 2017 roku banknot o nominale 500 zł jest dostępny w kasach oddziałów okręgowych NBP.

Przypomnijmy, że wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej przysługuje Narodowemu Bankowi Polskiemu. Producentem banknotów, na zlecenie NBP, jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.

 

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ