Magazyn „Cell Systems” opublikował artykuł, w którym czytamy:  „Naukowcy odkryli w ludzkim genomie niezwykły gen, którego mutacja może przyspieszyć starzenie się mózgu w starszym wieku o dziesiątki lat, lub też z analogiczną siłą je opóźnić”.

 – Jeśli popatrzeć na starych ludzi, to część z nich będzie wyglądać bardzo staro, a część – niezwykle młodo. To samo dzieje się w korze przedczołowej, regionie mózgu odpowiadającym za rozum. Wyjaśniliśmy, że wiele z tych różnic jest związanych z wariacjami w genie TMEM106B. U ludzi, którzy mają dwie „złe” kopie tego genu, kora przedczołowa wygląda o 12 lat starzej niż u osób starych z normalnymi wersjami  TMEM106B – wyjaśnia Asa Abeliovich z Uniwersytetu Kolumbii w Nowym Jorku (USA).

W ostatnich latach wśród naukowców zaistniał spór na temat tego, czym jest proces starzenia się oraz śmierci. Część biologów i ewolucjonistów uważa, że kontroluje go tzw. „program śmierci”, czyli określony zestaw genów, zmuszający ciało do więdnięcia i umierania, ustępując nowemu pokoleniu.

NS

Zobacz również: