Rozum jest albo nie

Coraz częściej Polska udowadnia, że nie jest już biedną panną na wydaniu bez posagu, ale sięga po dotychczas nieznane horyzonty. Dopiero co wicepremier Morawiecki uczestniczył (po raz pierwszy w historii) w obradach G20, a właśnie Polska premier wraz z kanclerz Niemiec otwierała największe targi przemysłu i innowacji w Hanowerze.

Nasza wystawa, wbrew sceptykom, jest bardzo imponująca, a zagraniczne firmy z wielkim zainteresowaniem poznają nasze możliwości. Elektryczny samochód czy mikroroboty to tylko promil tego, co Polska oferuje. I żadne zaklęcia totalnej opozycji, że nowoczesna technologia to bajdurzenie, nie zmienią tej prawdy.

Technologia to przyszłość i to dająca szansę na wspaniały rozwój. Już dziś polskie firmy współpracują z NASA, ponieważ dostały kontrakt na budowę elementów dokowania nowych amerykańskich wahadłowców. Kolejne firmy budują marsjańskiego robota, który już w przyszłym roku poleci na czerwoną planetę. To są wielomiliardowe umowy.

Trzeb naprawdę dużo złej woli, aby w takiej sytuacji twierdzić, że Polska stała się zaściankiem świata. Chyba, że ma się rozumek jak pewien miś, który mawiał: „Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić”.

No i chyba tego zagubienia tak bardzo boi się opozycja. Bo, znów cytując misia: „Są tacy, co mają rozum, a są tacy, co go nie mają, i już”.

Tomasz Połeć