fot. Marzena Stoklosa 501 568 365

„PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” przeanalizował medialność miast w serialach TV. Warszawa okazała się bezkonkurencyjna i zajęła trzy pierwsze miejsca, Sandomierz z trzeciego spadł na miejsce dziesiąte. Silną pozycję Warszawy w Top 5 przełamał Wrocław.

Raport „Miasta w serialach” obejmuje informacje, które ukazały się w Internecie, prasie, radiu i telewizji w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2016. Firma „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” poddała analizie 1100 tytułów prasowych, 5 mln źródeł internetowych oraz 100 stacji radiowych i TV.

Stolica na pudle!

Warszawa zajęła wszystkie miejsca na podium, zrzucając z niego Sandomierz. Najlepszy zwrot medialny stolica uzyskała dzięki wystąpieniom w serialu „M jak Miłość” z łączną liczbą publikacji 1213. Miejsce drugie zapewnił jej  „Klan” z sumą informacji 926, a trzecie serial „Na Wspólnej” – 860 informacji. W porównaniu do zestawienia z pierwszego półrocza 2016 liczba wzmianek o Warszawie w odniesieniu do „M jak miłość” wzrosła o 253 informacje. W kontekście serialu „Na Wspólnej” o mieście stołecznym mówiło się 445 razy mniej.

Upadek Sandomierza. „Klan” przeskoczył „Ojca Mateusza”

Miasto, które stało się tłem „Ojca Mateusza” i w trzech poprzednich podsumowaniach konsekwentnie pięło się w górę –  w poprzednim zestawieniu Sandomierz  wykazał wzrost publikacji o 108 proc. – w tym podsumowaniu pikuje w dół. Liczba wzmianek  o mieście w kontekście serialu zmniejszyła się o 659 publikacji, spychając Sandomierz na sam skraj Top 10. Co ciekawe świętokrzyskie miasto zamieniło się pozycją z Warszawą, o której informacje w odniesieniu do „Klanu” znacząco wzrosły i uplasowały ją tym samym na drugim miejscu w raporcie.

AVE Warszawa!

Najwyższy ekwiwalent reklamowy publikacji  przypadł Warszawie w odniesieniu do  serialu „M jak miłość” (ponad 25 mln zł),  jest on jednak mniejszy niż w poprzednim półroczu. Wtedy w kontekście tej telenoweli wyniósł ponad 35 mln zł. Drugą pozycję w zestawieniu zajęła także stolica w odniesieniu do „Barw Szczęścia”. Tu wartość AVE to prawie 20 mln zł. Natomiast  wystąpienie miasta w „Na wspólnej” przyniosło Warszawie promocję wartą ponad 17 mln – to o około 3 miliony mniej niż w poprzednim półroczu.  W analizowanym okresie cityplacement w produkcjach telewizyjnych dostarczył Warszawie łącznie ok 123 mln zł ekwiwalentu reklamowego.

Największe dotarcie wygenerowały publikacje dotyczące Warszawy w serialu „M jak Miłość”. Analitycy „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” wycenili je na ponad 800 mln potencjalnych kontaktów odbiorców z informacjami. W porównaniu z poprzednim półroczem Warszawa wypada słabiej kontekście serialu „Na Wspólnej”. We wcześniejszym zestawieniu produkcja ta plasowała ją na pierwszym miejscu z wartością ok. 1 mld potencjalnych kontaktów z odbiorcami.
Na drugim miejscu jest Leśna Góra w serialu „ Na dobre i na złe” – ponad 600 mln potencjalnych kontaktów. Trzecie miejsce zajęła Grabina w odniesieniu do „M jak Miłość” ze wskaźnikiem dotarcia o wartości ok. 300 mln. kontaktów.

Pełna wersja raportu „Miasta w serialach”

 

Zobacz również: