Pomnik w w Hucie Pieniackiej zniszczony przez Ukraińców fot. Facebook

Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej uznał  fakt rozbiórki pomnika upamiętniającego UPA w Hruszowicach koło Przemyśla, za prowokację. O rozbiórce pomnika pisaliśmy w czwartek. CZYTAJ TU W odwecie Ukraińcy planują  zdemontować ponad 100 polskich pomników na terenie Ukrainy.

Polskie MSZ otrzymało w tej sprawie notę, w której m.in. czytamy: „Jest to jawna prowokacja w przededniu obchodów 70. rocznicy zbrodniczej akcji «Wisła», zorganizowana w oczywistym celu odwrócenia uwagi od tej straszliwej daty”.

Natomiast Władymir Wiatrowycz, prezes ukraińskiego odpowiednika IPN, napisał na na Facebooku: „Na Ukrainie lokalna społeczność własnymi siłami odnowiła zdewastowany przez wandali pomnik Polaków (zamordowanych przez oddziały dywizji SS-Galizien, złożonej z Ukraińców) w Hucie Pieniackiej przed rocznicą wyniszczenia tej wsi. W Polsce lokalna społeczność przed rocznicą akcji «Wisła» podejmuje decyzję i demontuje ukraiński pomnik, który stał na cmentarzu 23 lata”.

– O 23 lata za długo – stwierdzi w odpowiedzi  wójt gminy Stubno Janusz Słabicki:

Także Związek Ukraińców w Polsce również wyraził oburzenie: „Doszło do kolejnej antyukraińskiej prowokacji w woj. Podkarpackim”.

Ukraińcy grożą, że ten incydent nie może pozostać bez echa i postanowili się na Polakach zemścić. Organ zarządzany przez Wiatrowycza, ukraiński Instytut Pamięci Narodowej zapowiedział w czwartek wstrzymanie legalizacji około 105 polskich pomników, porządkowanie polskich miejsc pamięci oraz poszukiwanie pochówków polskich obywateli.

NS