Do europejskich mediów dostały się nowe informacje z Wuhan. Chińscy lekarze twierdzą, iż pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem były już pod koniec 2019 roku. Jak dodaje lekarz z Tajwanu „epidemii można było uniknąć”. 

Jak donosi brytyjski portal itv.com dziennikarze z wysp postanowili zrobić reportaż na temat wydarzeń z Wuhan. W filmie wzięli udział chińscy lekarze, którzy jednak nie wiedzieli, że są nagrywania. Dlatego też ich twarze zostały zamazane. Medycy ze wschodu – jak sami przyznali – zostali zmuszeni przez rząd do milczenia w sprawie koronawirusa.

„Wiedzieliśmy, że wirus przenosi się z człowieka na człowieka. Ale kiedy byliśmy na spotkaniu w szpitalu, powiedziano nam, żebyśmy o tym nie mówili. Władze prowincji powiedziały szpitalom, żeby nie mówić prawdy o wirusie” – tłumaczył jeden z lekarzy.

Brytyjska stacja ITV ma wyemitować film dokumentalny pt.: „Epidemia: wirus, który wstrząsnął światem”, w którym znajdą się m.in. te właśnie nagrania. Ma on opowiadać o poczynaniach chińskich władz w związku z pandemią koronawirusa. Pojawią się tam również wypowiedzi innych specjalistów, którzy jednak wystąpią już pod swoim nazwiskiem. Jednym z nich jest Dr Yi-Chun Lo.

Wuhan – lekarz z Tajwanu zabrał głos

Dr Yi-Chun Lo powiedział, że „epidemii można byłoby uniknąć, gdyby istniała większa transparentność [informacji]”. Przypomnijmy, że według tego co mówił jeden z lekarzy z Chin pierwsze przypadki – też śmiertelne pojawiały się końcem 2019 roku.

Dr Yi-Chun Lo, źródło: ITV

Dodajmy także, iż 25 stycznia 2020 roku Chińczycy obchodzi Nowy Rok. Jest to ogromna impreza państwowa, który przyciąga do kraju miliony turystów. Władze jednak jeszcze rok nie zrezygnowały z imprezy, tym samym nie chcąc wzbudzać paniki.

„Ludzie sugerowali na poziomie miasta, że ​​nie powinno się organizować uroczystości, ale odbyły się, ponieważ takie wydarzenia tworzą wrażenie harmonijnego i dostatniego społeczeństw”- twierdził jeden z chińskich lekarzy.

źródło: o2.pl, ITV.com

[irp]

[irp]

Zobacz również: