W sporze o nową ustawę o szkolnictwie wyższym na Węgrzech największa frakcja w Parlamencie Europejskim grozi wykluczeniem z niej partii Fidesz premiera Orbana. Manfred Weber (CSU) przewodniczący frakcji Europejskiej Partii Ludowej  w Parlamencie Europejskim powiedział tygodnikowi „Der Spiegel”, że „nie ma członkostwa EPL za wszelką cenę i również w przypadku Viktora Orbana obowiązuje czerwona linia”.

Zmiana ustawy o szkolnictwie wyższym, którą podjął rząd Viktora Orbana może doprowadzić m.in. do zamknięcia działającego w Budapeszcie Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU), założonego przez finansistę i filantropa George’a Sorosa.

Premier Węgier zarzucił amerykańskiemu miliarderowi ingerowanie w wewnętrzne sprawy państwa i zachęcanie do krytykowania rządu.

Między Komisją Europejską oraz rządem Orbana rozgorzał spór i KE zamierza sprawdzić do końca kwietnia czy wspomniana ustawa o zagranicznych uczelniach na Węgrzech nie jest sprzeczna z prawem unijnym. Sprawą tą zajął się również Parlament Europejski.

źródło:DPA