Sasin ws. ustawy metropolitalnej: nie będą forsowane rozwiązania nieakceptowane przez mieszkańców
Nie będą forsowane żadne rozwiązania nieakceptowane przez mieszkańców – zapewnił Jacek Sasin (PiS), pytany o projekt ustawy metropolitalnej. Zaznaczył, że konsultacje w tej sprawie zakończyły się w niedzielę, ale nie zna jeszcze ich wyników.

Sasin pytany w TVN24, czy projekt ustawy metropolitalnej autorstwa PiS zostanie wycofany, jeśli mieszkańcy w ramach konsultacji opowiedzą się przeciwko niej, odpowiedział, że „jeśli okaże się, że są duże wątpliwości, że potrzeba jeszcze dalszych rozmów, doprecyzowania, to oczywiście, że tak”.

„Żadne rozwiązania, które nie będą akceptowane przez mieszkańców nie będą forsowane” – dodał. Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin.

Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Przeciwko projektowi ustawy ws. metropolii warszawskiej protestowali politycy opozycji, w tym PO, Nowoczesnej i PSL.

W gminie Legionowo zorganizowano referendum, w którym 94,27 proc. mieszkańców, którzy wzięli w nim udział, opowiedziało się przeciwko przyłączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej.

Referenda organizują kolejne podwarszawskie gminy; w maju i czerwcu głosowania odbędą się w Błoniu, Babicach Starych, Nieporęcie, Konstancinie-Jeziornej, Wieliszewie i Michałowicach.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP