Premier Beata Szydło i kanclerz Niemiec Angela Merkel po zwiedzeniu targów przemysłowych Hannover Messe wyraziły nadzieję, że wydarzenie, którego Polska jest krajem partnerskim, przyczyni się do dalszego zacieśnienia relacji gospodarczych między obu krajami.

„Imponujące stanowiska, które mogłyśmy zobaczyć, imponujące pomysły, projekty – to jest przyszłość naszej współpracy, którą mam nadzieję, po dzisiejszym dniu, po tych targach, będziemy mogli jeszcze bardziej zacieśnić” – powiedziała Szydło na briefingu prasowym, na którym obecna była również Merkel.

„W programie gospodarczym, który realizuje w tej chwili polski rząd, niezwykle duże znaczenie ma gospodarka połączona z nowoczesnymi badaniami naukowymi, rozwojem, nowoczesnymi technologiami, cyfryzacją. To jest przyszłość” – mówiła polska premier.

Premier wyraziła satysfakcję, że na targach w Hanowerze jest tak wielu młodych ludzi, „którzy z zapałem pracują nad nowymi wynalazkami, projektami”. „Chcę wszystkim państwu pogratulować i podziękować. Mam nadzieję, że te kilka dni spędzone tutaj wspólnie w Hanowerze spowodują, że w przyszłym roku na targach hanowerskich będzie jeszcze więcej wystawców z jeszcze bardziej fantastycznymi projektami” – powiedziała Szydło.

„Przede wszystkim życzę, aby spotkania biznesowe spowodowały, że będzie nawiązywana tutaj dobra współpraca. Życzę tego sobie również jako premier polskiego rządu, życzę tego polskiej gospodarce. Mam nadzieję, że dzięki temu spotkaniu na bazie pomysłów biznesowych będzie jeszcze bardziej zacieśniana nasza współpraca, pomiędzy Polską a Niemcami” – kontynuowała premier.

„Widzieliśmy wiele przykładów polsko-niemieckiej kooperacji, a przede wszystkim wiele technologicznych nowinek” – podkreśliła z kolei Merkel. „Widzieliśmy wszystkie rodzaje robotów, czujników i wirtualnych instalacji przedsiębiorstw. Można łatwo dostrzec, że gospodarka 4.0 jest nie tylko projektem, lecz jest realizowana w praktyce i dostarcza skutecznych rozwiązań” – dodała.

„Spotkaliśmy wielu młodych ludzi, którzy z zaangażowaniem i zainteresowaniem stawiają czoło nowym wyzwaniom. Dlatego uważam, że dzień dzisiejszy jest dobrym dniem dla niemiecko-polskiej współpracy” – powiedziała Merkel dziennikarzom.

Merkel i Szydło otworzyły wcześniej organizowane po raz 70. targi Hannover Messe, uważane za największą na świecie wystawę branży przemysłowej.

mp/Kurier PAP/ fot. P. Tracz / KPRM