Do dramatycznych zdarzeń z udziałem imigrantów  czeczeńskich doszło w szkole kolo Góry Kalwarii. Czeczeni zaatakowali ochronę placówki i pobili nauczyciela.

– Policjanci z Góry Kalwarii prowadzą postępowanie dotyczące naruszenia nietykalności cielesnej nauczyciela tej szkoły. Zdarzenie miało miejsce 5 kwietnia.  Wówczas nauczyciel został zaatakowany przez mężczyznę narodowości czeczeńskiej, który przyszedł do szkoły w związku z wcześniejszym incydentem z udziałem uczniów. – informuje policja

„Na teren szkoły wkroczyła mama jednego z uczniów mieszkającego w Ośrodku dla Uchodźców w Lininie w asyście dwóch młodych mężczyzn. Mężczyźni ci rzucili się z pięściami na ochroniarza, w efekcie zadali cios nauczycielowi, który próbował uspokoić sytuację. Po całym zdarzeniu drzwi szkoły zamknięto, dzieci siedziały pozamykane w klasach przez dwie godziny, a napastnicy walili w drzwi i okna w klasach chcąc wtargnąć do środka” – napisała matka jednego z uczniów  na lokalnym portalu gorakalwaria.net.

Ze wstępnych informacji wynika, że wcześniej w autobusie doszło do nieporozumienia pomiędzy uczniami z Polski i z ośrodka w Lininie. Następnie do szkoły przybyły trzy dorosłe osoby mieszkające w ośrodku w Lininie i doszło do ostrej wymiany zdań, ale nikt nie doznał urazów.

Z ustaleń policjantów wynika, że wszystko zaczęło się 5 kwietnia 2017 roku w autokarze szkolnym, gdzie dwaj uczniowie posprzeczali się. O zdarzeniu dziecko poinformowało rodziców jednego z uczestników sprzeczki. Tego samego dnia do szkoły przybyli rodzice tego ucznia wraz z kuzynem. Na terenie szkoły doszło do rozmowy pomiędzy przybyłymi do szkoły a nauczycielem i szkolnym pracownikiem ochrony. W trakcie rozmowy, jeden z mężczyzn narodowości czeczeńskiej zaatakował funkcjonariusza publicznego, w wyniku czego zniszczył mu okulary.

O zdarzeniu zostali powiadomieni miejscowi policjanci. W sprawie zostało przyjęte zawiadomienie i wszczęto postępowanie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Piasecznie.

Policja dodaje: „Należy mieć na uwadze, że nauczyciel jest funkcjonariuszem publicznym i jego nietykalność podlega szczególnej ochronie prawnej, co precyzuje art. 222 kk. Artykuł ten stanowi, że kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3”.

Policja prosi osoby mogące pomóc w ustaleniu okoliczności zdarzenia prosimy o kontakt z policjantami z komisariatu w Górze Kalwarii.

ex