Nowa Panamera Sport Turismo zostanie zaprezentowana w Genewie w pięciu różnych wariantach: Panamera 4, Panamera 4S, Panamera 4S Diesel, Panamera 4 E-Hybrid oraz Panamera Turbo.Odmiana Sport Turismo wyróżnia się bardzo dynamicznymi proporcjami – karoseria samochodu mierzy 5049 mm długości, 1428 mm wysokości i 1937 mm szerokości, a jego rozstaw osi wynosi 2950 mm. Sylwetkę charakteryzują też krótkie zwisy oraz duże rozmiary kół, o średnicy do 21 cali.

Panamera Turbo Sport Turismo


Począwszy od słupków B, czyli od początku tylnych drzwi, Panamera Sport Turismo ma własny design tylnej partii nadwozia. Dach opada znacznie łagodniej niż linia okien, tworząc charakterystyczny słupek D, który – niczym w autach coupé – płynnie przechodzi w sekcję błotników. Płaszczyzna dachu łączy się z adaptacyjnym tylnym spojlerem. Może być on nachylony pod trzema różnymi kątami, zależnie od sytuacji na drodze i wybranych ustawień samochodu, i generować do 50 kg dodatkowej siły docisku tylnej osi.

Do prędkości 170 km/h spojler dachowy, czyli element systemu PAA (Porsche Active Aerodynamics) pozostaje w „schowanej” pozycji, z nachyleniem o wartości -7°. Ogranicza to opór, a tym samym optymalizuje zużycie paliwa. Powyżej 170 km/h spojler dachowy automatycznie wysuwa się do pozycji podwyższonych osiągów (kąt +1°), zwiększając stabilność jazdy i dynamikę poprzeczną. W trybach jazdy Sport lub Sport Plus spojler dachowy automatycznie wysuwa się do pozycji podwyższonych osiągów od prędkości 90 km/h wzwyż. PAA zapewnia również aktywne wspomaganie poprzez nachylenie spojlera dachowego pod kątem +26°, gdy odsuwany panoramiczny dach zostaje otwarty przy prędkości 90 km/h lub wyższej. W tym przypadku spojler pomaga zminimalizować hałas opływającego wiatru.

Interieur Panamera Turbo Sport Turismo


Odmiana Sport Turismo to pierwsza odmiana modelu Panamera z trzema tylnymi fotelami w układzie 2+1. Na życzenie Porsche Panamera Sport Turismo oferowane jest w konfiguracji czteromiejscowej, z dwoma elektrycznie sterowanymi, osobnymi tylnymi fotelami.

Pojemność bagażnika Sport Turismo, mierzona do górnej krawędzi tylnych siedzeń, wynosi do 520 l (Panamera 4 E-Hybrid Sport Turismo: 425 l) – to o 20 l więcej niż w limuzynie. Po złożeniu wszystkich oparć powstaje praktycznie płaska podłoga przestrzeni ładunkowej. Jej objętość wzrasta wówczas do 1390 l (Panamera 4 E-Hybrid Sport Turismo: 1295 l).

Rynkową premierę modelu w Europie zaplanowano na 7 października 2017 r. Nowa odmiana będzie oferowana z pięcioma silnikami o mocy od 330 KM do 550 KM.

Źródło: Porsche, informacja Mototarget.pl