Rada Warszawy otrzymała list od wojewody mazowieckiego, w którym informuje on o podjęciu analizy poprawności przyjęcia uchwały o referendum w Warszawie i informuje o konieczności wstrzymana kampanii informacyjnej dot. referendum – poinformował poseł PO Andrzej Halicki.

Na początku lutego Rada Warszawy podjęła uchwałę ws zarządzenia na 26 marca referendum – była to reakcja na projekt ustawy autorstwa PiS przewidujący m.in., że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin.

Wiceprzewodniczący klubu PO Andrzej Halicki na poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że stołeczna Rada Miasta otrzymała list od wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery w sprawie uchwały o zarządzeniu referendum.

„(Wojewoda) informuje, że podejmuje analizę poprawności przyjęcia tej uchwały w kierunku uchylenia jej i w związku z tym jednocześnie informuje miasto stołeczne o konieczności wstrzymania kampanii informacyjnej na temat referendum, które ma się odbyć 26 marca” – powiedział Halicki.

Ocenił, że „PiS próbuje w sposób nieuczciwy, niezgodny z demokratycznym porządkiem zastopować referendum, zastopować uzyskanie opinii warszawiaków”.

„PiS nie tylko oszukuje co do swoich intencji, ale nawet jest niekonsekwentne wobec swoich własnych deklaracji” – mówił Halicki dodając, że zarówno wojewoda mazowiecki, jak i poseł PiS Jacek Sasin – który prezentował projekt PiS ws metropolii warszawskiej – zapowiadali szerokie konsultacje ws. ustawy metropolitalnej.

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO) zapowiedziała wejście na drogę sądową w przypadku negatywnej decyzji wojewody mazowieckiego ws uchwały stołecznej Rady Miasta dotyczącej referendum.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/Kurier PAP