– Gdyby nie Prezydent Lech Kaczyński, KSAP mogłaby nie istnieć – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości nadania Krajowej Szkole Administracji Publicznej (KSAP) imienia śp. Lecha Kaczyńskiego.

W uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, marszałek sejmu Marek Kuchciński, marszałek senatu Stanisław Karczewski, Jarosław Kaczyński, Marta Kaczyńska oraz przedstawiciele rady ministrów i uczelni. W siedzibie KSAP odsłonięta została także pamiątkowa tablica poświęcona nowemu patronowi tej szkoły.

– Profesor Lech Kaczyński jest najlepszym wzorem dla słuchaczy KSAP – powiedział szef MSWiA.

Przed rozpoczęciem uroczystości odbyła się sesja naukowa „Lech Kaczyński w służbie publicznej”. Uroczystość była także okazją do przekazania KSAP nowego sztandaru.

Nadanie imienia szkoły odbyło się na podstawie ustawy z dnia 14 września 2016 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Administracji Publicznej oraz niektórych innych ustaw.

szkoła
Uroczystość nadania KSAP im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Krajowa Szkoła Administracji Publicznej (KSAP) została utworzona w maju 1990 r., a we wrześniu 1991 r. przyjęła pierwszych słuchaczy. Była to pierwsza tego typu placówka w krajach postkomunistycznych. Misją KSAP jest kształcenie przyszłych urzędników służby cywilnej. Szkoła podlega Prezesowi Rady Ministrów.

Słuchacze KSAP są wyłaniani w drodze otwartego, konkursowego postępowania rekrutacyjnego spośród osób, które nie ukończyły 32 lat i mają co najmniej wykształcenie magisterskie. Kształcenie w Szkole trwa dziewiętnaście miesięcy. Po zakończeniu kształcenia, absolwenci podejmują pracę na stanowiskach postawionych im do dyspozycji przez Prezesa Rady Ministrów i otrzymują mianowanie w służbie cywilnej. Są oni też zobowiązani do pracy w urzędach administracji publicznej przez co najmniej pięć lat.

Minister Mariusz Błaszczak jest absolwentem IX promocji KSAP.

źródło: MSWiA

Zobacz również: