Święta stwarzają wiele możliwości do motywowania pracowników – świąteczne imprezy, podarunki, akcje charytatywne. Skoro firmy inwestują czas i pieniądze, by stwarzać pozytywną atmosferę w firmie i tym samym budować lojalność pracowników, warto wiedzieć czego zatrudnieni oczekują.
 Wspólne celebrowanie świąt w pracy na stałe wpisało się już do kalendarza firmowych wydarzeń. Pracownicy czekają na gwiazdkę. Są ciekawi co z tej okazji przygotowali dla nich pracodawcy i co znajdą pod choinką. Z badania „O czym marzą Polacy na święta”, które od kilku lat przeprowadza instytut Millward Brown na zlecenie Sodexo Benefits and Rewards Services wynika, że z roku na rok rośnie liczba pracodawców, dla których Święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją do wręczenia pracownikom podarunków i tym samym podziękowania za całoroczne zaangażowanie.
Firmowa równość inaczej
Wielu pracowników narzeka, że prezenty jakie dostają od swoich  pracodawców są nietrafione lub niezgodne z ich oczekiwaniami. Trudno się temu dziwić, jeśli wszyscy dostają jednakowe podarunki,
a potrzeby mają różne. Ale trudno też, aby pracodawcy zbierali od pracowników informacje, co chcieliby dostać „pod choinkę” i te życzenia spełniali. Uniwersalnym prezentem, który spełnia indywidualne oczekiwania wszystkich są kupony i karty podarunkowe. Korzystając z nich pracownik sam wybiera to, czego potrzebuje.
Wolność wyboru ostatecznego upominku jaki dają karty i kupony sprawia, że chciałoby je otrzymać od pracodawców aż 55% zatrudnionych. Nie bez znaczenia dla ich popularności są dołączone do nich kupony rabatowe do wielu popularnych i lubianych sieci sklepów i punktów usługowych. Wykorzystanie wszystkich Kuponów Promocyjnych dołączonych do Kuponów i Kart Podarunkowych Sodexo, daje oszczędności na poziomie 2627 zł.
Wspólne świętowanie
Pracodawcy powinni pamiętać o formie przekazywania firmowego, świątecznego prezentu. Uroczystego i motywacyjnego charakteru nie będzie miało wręczenie ich np. w księgowości za pokwitowaniem. Świąteczny upominek jest podziękowaniem za całoroczną pracę, dlatego moment jego wręczania powinien mieć niecodzienną formę. Najlepiej gdy odbędzie się podczas świątecznego spotkania czy imprezy. Pracownicy z pewnością nie zapomną tego dnia, gdy wręczanie podarunku będzie okazją do dobrej zabawy. Ale menadżerowie, którzy liczą na „integracyjny” efekt Christmas Party czy firmowej Wigilii i jej pozytywny wpływ na morale załogi, powinni pamiętać, że nie jest to recepta na wszelkie problemy w firmie. Żadna impreza, nawet najbardziej wystawna, z drogimi prezentami dla pracowników nie zastąpi bycia wobec nich fair.
– Pracownicy zawsze z niecierpliwością czekają na świąteczne podarunki od swoich pracodawców. Są ciekawi jak i w jakiej formie podziękują im za całoroczny wysiłek.  Warto pamiętać, że zarówno dobrze dobrane prezenty jak i atmosfera ich wręczania działają na pracowników motywująco.  A jeśli podarunki od pracodawcy będą uwzględniały różnorodność doświadczeń i zainteresowań załogi,
ich efekt  będzie  wyjątkowo pozytywny. –
powiedziała Magdalena Słomczewska – Klimiuk, Kierownik Kategorii Motywacja Pracowników, Sodexo Benefits and Rewards Services.  
Świąteczny altruizm
Święta rozbudzają potrzebę integracji i chęć działania dla innych. Nową tendencją w motywowaniu pracowników jest angażowanie ich w działania charytatywne – zbiórkę zabawek, ubrań czy żywności. W takich akcjach chętnie biorą udział milenialsi, którzy cenią pracodawców, dla których dobroczynność jest ważna. Ale warto pamiętać, że motywacyjny sens filantropi tkwi w pełnej dobrowolności. Jedną
z możliwości zaangażowania się w pomoc dla innych jest zakupienie dla pracowników limitowanej karty podarunkowej Sodexo Stop Hunger. Sodexo od każdej z nich przekaże pieniądze Polskiej Akcji Humanitarnej na zakup posiłków dla podopiecznych programu Pajacyk. Dziesięć kupionych przez pracodawców Kart Podarunkowych Sodexo Stop Hunger to ciepły posiłek dla potrzebującego dziecka. Ofiarodawcami mogą być również pracownicy, którzy robiąc zakupy w sieci partnerów akcji spowodują, że ci od każdej transakcji kartą dołożą do obiadów dla dzieci dodatkową złotówkę. Pracownicy będą mogli również sami zaangażować się we wsparcie programu Pajacyk, kupując cegiełkę o wartości 4 zł w PromoSklepie na www.DlaCiebie.sodexo.pl. Warto pamiętać, że trafiony prezent, uwzględniający różne zainteresowania, doświadczenia i oczekiwania pracowników będzie najskuteczniej motywującym upominkiem.

Dorota Czerwińska

Zobacz również: