Zespół śledczy organów ścigania z Brandenburgii i Polski dokonał pozytywnego bilansu prowadzonego razem śledztwa. Dzięki wspólnej pracy śledczy zidentyfikowali w sumie 19 podejrzanych z Polski. Grupie przestępczej z rejonu Gorzowa Wlkp. przypisano dokonanie lub usiłowanie dokonania 92 kradzieży, głównie pojazdów marki Mercedes – Sprinter oraz VW Crafter. Powstałe straty opiewają na okrągłe 2 miliony euro. Dzięki wspólnym czynnościom zabezpieczono 7 pojazdów – z czego 3 w Polce i 4 w Niemczech o łącznej wartości 173 tysięcy euro.

Określany w europejskim obiegu jako Joint Investigation Team (JIT) Wspólny Zespół  Śledczy został oficjalnie utworzony w marcu 2015 roku pod przewodnictwem Prokuratury we Frankfurcie/O i Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp.  wraz ze śledczymi Krajowego Urzędu kryminalnego Brandenburgii i Wydziału Kryminalnego KWP w Gorzowie Wlkp. Już w styczniu 2015 roku, jeszcze podczas przygotowań do powołania JIT, polscy i niemieccy funkcjonariusze przeprowadzili wspólne działania po niemieckiej stronie. Zatrzymano  wówczas 6  podejrzanych z dwoma dopiero co skradzionymi transporterami. Tych 6 sprawców zostało skazanych przez Sąd Neuruppin na kary pozbawienia wolności w wymiarze do 3 lat i 4 miesięcy na podstawie aktu oskarżenia Prokuratury we Frankfurcie/O, a kolejno w listopadzie 2015 r. przez Sąd we Frankfurcie/O oraz – po zatrzymaniu w Polsce już w ramach JIT – w sierpniu  2016 roku . Dalsze wspólne czynności przeszukań i zatrzymań przeprowadzono m. in. 24 kwietnia 2015 r. w Polsce oraz 9 grudnia 2015 r.  w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Do tego doszło do kolejnych aresztowań polskich podejrzanych, którzy ostatecznie zostali wydani do Niemiec. Przeciwko dwóm z tych podejrzanych oraz czterem innym podejrzanym, Prokuratura we Frankfurcie/O skierowała akt oskarżenia do Sądu we Frankfurcie/O. Osobie, która najprawdopodobniej kierowała grupą, zarzucono 62 czyny. Niebawem rozpoczną się rozprawy sądowe przeciwko 6 oskarżonym.

2

Rezultatem wspólnych czynności w ramach JIT było ujawnienie 3 nielegalnych warsztatów  w Polsce, w których co najmniej 50 uprzednio skradzionych na terenie Niemiec pojazdów było rozebranych na części oraz ustalenie 5 podejrzanych, którzy brali udział w rozbieraniu pojazdów i w dalszym zbyciu kradzionych części. Wspólne czynności doprowadziły do wyraźnego zredukowania kradzieży pojazdów tego typu. Kiedy w latach 2012 i 2013 odnotowano 132 kradzieże w jednym roku, a w 2014 r. jeszcze 103 takie kradzieże, liczba kradzieży w 2015 r. wyraźnie spadła (65 zdarzeń).

Pierwszy niemiecko – polski JIT działał w okresie od listopada 2013 r. do listopada 2014 r. między Prokuraturą we Frankfurcie/O i Prokuraturą Okręgową w Zielonej Górze wraz z funkcjonariuszami Krajowego Urzędu Kryminalnego Brandenburgii i funkcjonariuszami CBŚP w Zielonej Górze i doprowadziło do rozbicia grupy złodziei samochodów. Aktualnie jeszcze 21 oskarżonych za dokonanie 158 przestępstw musi za to odpowiadać przed Sądem w Zielonej Górze. Wyrok ma zapaść w pierwszych miesiącach 2017 roku.
KWP Gorzów Wielkopolski

Zobacz również: