Zapach towarzyszący kobiecie wiele mówi o jej duszy i osobowości. Dlatego powinna wybierać perfumy, które, podobnie jak strój i makijaż, korzystnie podkreślą typ jej urody.
Już od dawna przemysł kosmetyczny umożliwia stosowanie jednej nuty zapachowej od stóp do głów, od perfum poprzez dezodorant, mydło, płyn do kąpieli aż po emulsje do ciała.
Używanie jednocześnie dwóch całkowicie różnych zapachów może dawać niekorzystny efekt, nie powinno się łączyć zapachów.
Z drugiej zaś strony żadna kobieta nie powinna się ograniczać do jednego tylko aromatu. Do dżinsów i stroju sportowego pasuje zupełnie inna nuta zapachowa niż do sukni wieczorowej. W biurze odpowiednie są zupełnie inne zapachy niż na przyjęcie. W ciągu dnia bardziej stosowne są lżejsze nuty zapachowe niż wieczorem.
Najbardziej świeży i aromat mają wody perfumowane. Zawartość w nich koncentratu zapachowego wynosi 3- 4 procent podczas, gdy perfumy zawierają go aż 15 – 30 procent.
Cięższe zapachy stosuje się raczej zimą, natomiast latem lżejsze. Ma to swoje uzasadnienie: latem skóra roztacza zapach zdecydowanie intensywnej zaś zimą pochłania go chłód i ubranie, toteż można sobie wtedy pozwolić na silniejsze perfumowanie.
Zapach dobrych perfum powinien się utrzymywać mniej więcej przez 4 godziny. Perfumy są dobre wtedy, kiedy kobieta dobrze się czuje otoczona ich zapachem.
Kiedy chcesz kupić perfumy, powinnaś przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Musisz bowiem poświęcić wiele czasu, zanim stwierdzisz, czy jakiś zapach odpowiada twojej osobowości. Jest to niezwykle trudne zadanie w przesyconej rozmaitymi aromatami atmosferze perfumerii. W domu łatwiej jest stwierdzić różnice między poszczególnymi nutami zapachowymi. W perfumeriach można otrzymać próbki, które przetestujesz później w domu.
Perfumy przeznaczone są do skóry, a nie do ubrania. Skąd szybciej się ulatniają i mogą pozostawiać plamy. Zapach najlepiej rozwija się w miejscach, gdzie pulsują tętnice tj. na wewnętrznej stronie nadgarstka, w zgięciu ramion, pod kolanem, a także za uchem i w dekolcie. Włosy są również dobrym nośnikiem zapachów. Dlatego dobrze jest perfumować delikatnie nasadę włosów, albo spryskać fryzurę wodą toaletową.
Na każdej skórze nuta zapachowa perfum będzie nieco inna, ponieważ każdy człowiek ma swój indywidualny zapach, który zależy od samej skóry, przyzwyczajeń i nawyków życiowych. Znalezienie odpowiednich perfum to czasami kwestia szczęścia.
Zapach, jaki roztacza wokół ciebie twoja przyjaciółka, i który wydaje ci się tak fantastyczny, w twoim przypadku może okazać się nie do zniesienia. Bowiem zapach także wiąże się z typem urody.
Dla kobiet w typie sportowym najlepsze są zielone zapachy. Eleganckie aromaty kwiatowe pasują do kobiet ceniących sobie klasykę i rzeczy wartościowe. Natomiast delikatne, lekkie zapachy kwiatowe stworzone są dla kobiet typu romantycznego. Nieprzystępne kobiety, wspinające się po szczeblach kariery, czują się dobrze w aromacie świeżo korzennym. Aromat ciężki, orientalny odpowiada najlepiej paniom ekstrawaganckim ze skłonnością do dramatyzowania.
Uwaga! Nie nakładamy zapachów na skórę, idąc na plażę. Pozostawiają przebarwienia.
Hanna Kasztelan

Zobacz również: