18 listopada Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza do swojej sali koncertowej na autorski recital płockiego pianisty, Michała Zawadzkiego, któremu towarzyszyć będzie wokalistka, Agata Grześkiewicz. Koncert odbędzie się w ramach cyklu Kawiarnia Jazzowa.
„Pejzaże moje” to recital autorski pianisty Michała Zawadzkiego do tekstów współczesnych, żyjących (!) polskich autorów, pochodzących zarówno z rodzinnego miasta kompozytora, Płocka (Karolina Słyk, Maciej Woźniak, Marek Grala), jak i z innych zakątków Polski — Kaszub (Łukasz Majewski, Jerzy Fryckowski), Gdańska (Bożena Ptak), Krakowa (Agnieszka Grochowicz) i Lublina (Tomasz Rokosz). Jedynym wyjątkiem w tym zestawie jest mało znany wiersz nieodżałowanego Jonasza Kofty.

Zarówno wokalistka (Agata Grześkiewicz), jak i pianista, to wrażliwcy wychowani na dobrej piosence artystycznej/literackiej, stąd w programie recitalu pojawią się utwory starannie dobrane pod względem tekstowym — miłośnicy twórczości Osieckiej, Przybory, Grechuty czy Kofty, szukający w piosence mądrego tekstu, z pewnością nie będą czuli się zawiedzeni. Na wspaniałą, niezwykle obrazową i pełną wyrazu muzykę stworzoną przez Michała Zawadzkiego szczególny wpływ wywarli tacy twórcy, jak Grzegorz Turnau, Piotr Dziubek, Ewa Kornecka i Jerzy Wasowski.

Piosenki powstawały na przestrzeni lat 2008–2014. Do ich zaśpiewania kompozytor zaprosił Agatę Grześkiewicz, która w niezwykle sugestywny i osobisty sposób potrafi odmalować bogatą kolorystykę emocji zawartą w tekstach — zarówno lirycznych, sentymentalnych, jak i groteskowych czy kabaretowych.

A jakie są tytułowe Pejzaże? Wypełnia je smutek, tęsknota, nadzieja, miłość… Nie brak w tych tekstach żalu wynikającego z utraty, jak i obaw przed tym, co czeka nas w drodze…

Recital zdobył I nagrodę XVII Ogólnopolskiej Giełdy Piosenki Poetyckiej „Wieczorne Nastroje” w Kwidzynie.

Koncert „Pejzaże moje” odbędzie się 18 listopada (piątek) o godzinie 19 w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki (ul. Tumska 9a). Bilety w cenie 10 zł można kupić w Bileterii POKiS (Płock, ul. Tumska 9a) oraz na www.pokis.infoserw.pl.

 

Zobacz również: