Kariera zespołu De Mono to szereg wzlotów i upadków. Garażowy początek, jak większość zespołów z lat 80-tych; pasmo spektakularnych sukcesów, przerywanych zawieszeniami działalności, solowymi projektami czy w końcu rozstanie z wieloletnim wokalistą. Media rozpisywały się zwłaszcza o tym ostatnim. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu De Mono to jeden z najważniejszych zespołów na polskiej scenie muzycznej. Utwory takie jak Statki Na Niebie, Kochać Inaczej, Znów Jesteś Ze Mną czy Kamień i Aksamit znają wszyscy.  To, co początkowo było jedynie zabawą młodych ludzi stało się sposobem na życie i źródłem utrzymania rodzin. Jak to wygląda z perspektywy 30 lat? Dlaczego musiało paść tyle gorzkich słów i to w świetle jupiterów? Na te i wiele innych pytań odpowie Marek Kościkiewicz w szczerej rozmowie z Grzegorzem Brzozowiczem na antenie TVP Rozrywka już 6 listopada.

Kalejdoskop Gwiazd, niedziela, 6 listopada, TVP Rozrywka

część I – 9.15, część II – 11.55 (powtórki: 15.55 i 17.15)

Zespół De Mono ma swoje źródło w Mono – zespole założonym w 1984r. przez gitarzystę Marka Kościkiewicza, basistę Piotra Kubiaczyka i perkusistę Dariusza Krupicza. W 1987 do zespołu dołączyli gitarzysta Jacek Perkowski, saksofonista Robert Chojnacki i wokalista Andrzej Krzywy. Wszyscy członkowie zgodnie ustalili, że nowy skład to nowy początek i potrzebna jest nowa nazwa i nowe utwory. Została przyjęta propozycja Marka -De Mono.

Marek Kościkiewicz, znany już wtedy jako zdolny kompozytor i twórca przebojów, napisał teksty, wspólnie z resztą zespołu skomponował nowe utwory i po kilku miesiącach prób zespół dał swój pierwszy koncert w Warszawie. Debiutancka płyta De Mono – ”Kochać Inaczej”, ukazała się w 1989r. Album zdobył szereg nagród i wyróżnień. Tytułowy utwór był notowany na Liście przebojów Programu Trzeciego przez ponad rok i stał się polskim evergreenem. De Mono zyskało wtedy tytuł zespołu roku, a piosenka „Kochać inaczej” – przeboju roku.

Kolejny album, wydany w 1990, „OhYeah!” to nowe hity: „Moje miasto nocą” i „Zostańmy sami”. Zespół zaczął być zapraszany na największe festiwale w Polsce, m.in w Opolu i Sopocie i zagranicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych.

 W 1992 roku De Mono wydała swój najpopularniejszy album „Stop”. Znalazły się na nim takie hity jak: „Znów jesteś ze mną”, „Statki na niebie” i „Ostatni pocałunek”. Kolejny album „Abrasax” (1994) szybko zyskał status złotej płyty. To z niego pochodzą przeboje „Kamień i aksamit” i „Zaklęcie w tańcu”.

Płyty „Stop” i Abrasax” zdobyły wiele nagród, a ich popularność zaowocowała nagrodą Fryderyka w kategorii Najlepszy Kompozytor dla Marka Kościkiewicza w 1994r. Wtedy też De Mono jako pierwszy polski wykonawca zdobył nagrodę MTV w kategorii Local Hero.

W 1999 roku zespół De Mono wydał płytę „Play”, z której pochodzi utwór „Kim naprawdę jesteś”. Piosenka trafia do filmu Macieja Dutkiewicza ,,Fuks”, a jej autor Marek Kościkiewicz skomponował całą muzykę do filmu. Multimedialny album „Play” zawierał, oprócz muzyki, niepublikowane wcześniej zdjęcia i teledyski.

W 2001 roku ukazał się album „De Luxe” – ostatni nagrany w oryginalnym składzie w premierowymi utworami. Podobnie, jak poprzednie, albumu został wyprodukowany przez Marka Kościkiewicza i Wojtka Wójcickiego. To z niego pochodzą utwory „Tamtego lata”, „Żyj tylko chwilą”. Na „De Luxe” znalazł się również utwór „Poznaj Siebie”, napisany dla programu Big Brother.

Po wydaniu płyty „De Best” w 2004 roku zespół opuścił Andrzej Krzywy. W kolejnych latach w zespole pojawili się nowi wokaliści: Rafał Brzozowski, Antek Smykiewicz, a ostatecznie – Michał Karpacki.Obecnie zespół De Mono gra w składzie: Marek Kościkiewicz, Robert Chojnacki, Dariusz Krupicz, Jacek Perkowski, Łukasz Przesmycki, Wojtek Wójcicki i wokalista Michał Karpacki.

***

Program „Gwiazdozbiór TVP Rozrywka”  to cotygodniowy cykl, emitowany w każdą niedzielę w dwóch częściach. Każdy odcinek poświęcony jest innemu artyście. Wśród gwiazd, które wzięły w nim udział są najwybitniejsi polscy i zagraniczni piosenkarze, kabareciarze i muzycy. W programie „Gwiazdozbiór TVP Rozrywka można zobaczyć wyjątkowy, ekskluzywny wywiad z Gwiazdą oraz fragmenty archiwalnych nagrań i występów.

Zobacz również: