Żołnierz Niezłomny Kościoła

22 września 2016 r. o godz. 18.00 w Domu Dziennikarza SDP przy ul Foksal 3/5 w Warszawie odbędzie się przedpremierowy pokaz prasowy filmu dokumentalnego Jolanty Hajdasz pt. „Żołnierz Niezłomny Kościoła”.

W pokazie weźmie udział Jacek Pawłowicz,  dyr. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych oraz Jolanta Hajdasz, autorka  i producentka filmu.

Wstęp za okazaniem legitymacji prasowej lub legitymacji SDP.

Premiera filmu pt. „Żołnierz Niezłomny Kościoła” odbędzie się  25 września 2016 r o godz. 19.00 – w 63. rocznicę aresztowania prymasa Stefana Wyszyńskiego i jego sekretarza bpa Antoniego Baraniaka – w kinie „Rialto” w Poznaniu.

Weźmie w niej udział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki oraz Jacka Pawłowicza,dyr. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych.

Wstęp za okazaniem legitymacji prasowej lub legitymacji SDP.

Informacja o treści filmu 

Arcybiskup Antoni Baraniak to  jeden z najbardziej zasłużonych, a w stosunku do zasług – najbardziej zapomniany, bohaterski kapłan, którego przez analogię do losów tysięcy zamordowanych i prześladowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego w Polsce możemy nazywać Żołnierzem Niezłomnym Kościoła. Był sekretarzem prymasa kardynała Augusta Hlonda i dyrektorem sekretariatu prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego, pełnił funkcję metropolity poznańskiego w latach 1957 -77.

Lista Jego zasług i osiągnięć jest bardzo długa, ale największym dowodem Jego męstwa i niezłomności jest postawa podczas aresztowania oraz bezlitosnych przesłuchań w więzieniu śledczym  na Mokotowie w Warszawie w latach 1953 – 1955. Torturami, biciem i głodzeniem śledczy z UB chcieli na nim wymusić zeznania pozwalające na zorganizowanie pokazowego procesu przeciwko prymasowi Wyszyńskiemu. Realizowali plan władzy komunistycznej, której celem było skompromitowanie i osoby kard. Wyszyńskiego, i Kościoła katolickiego w Polsce, głównego bastionu oporu społecznego przeciwko ideologii i władzy komunistycznej.  Bp Antoni Baraniak nie załamał się i wytrzymał  aż 27 miesięcy najgorszych, stalinowskich tortur.

Od 6 lat Jolanta Hajdasz  dokumentuje tragiczne, więzienne losy abpa Baraniaka, o nich mówił film dokumentalny jej autorstwa  pt. „Zapomniane męczeństwo” (premiera 2012 r.). Ale tematu nie był w stanie ani zamknąć, ani wyczerpać. Dlatego w tym roku powstał drugi film na ten temat pt.„Żołnierz Niezłomny Kościoła”.  Jego premiera odbędzie się w Poznaniu 25.09.2016 r, w 63 rocznicę aresztowania prymasa Stefana Wyszyńskiego i jego sekretarza bpa Antoniego Baraniaka.

 Od autorki

 O niezłomnej i bohaterskiej postawie abpa Antoniego Baraniaka powinny świadczyć efekty śledztwa, jakie było prowadzone w latach 2003 -2011 przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie. Jego podstawę stanowiły wyłączone materiały ze śledztwa w sprawie bezprawnego pozbawienia wolności Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego w okresie od dnia 25 września 1953 r. do dnia 28 października1956 r. Z materiałów tych wynikało, że również wobec księdza biskupa Antoniego Baraniaka – Dyrektora Sekretariatu Prymasa Polski dopuszczono się przestępstwa bezprawnego pozbawienia wolności, wynikającego z niezgodnego z prawem przedłużania zastosowanego wobec Niego tymczasowego aresztowania. Niestety, nawet to wydawałoby się najprostsze śledztwo, zakończyło się umorzeniem, w uzasadnieniu którego znalazło się bardzo wymowne zdanie : brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa znęcania się fizycznego lub moralnego (psychicznego) nad bp Antonim Baraniakiem. To dokładny cytat z dokumentu o umorzeniu z 28. czerwca 2011 r. Decyzję tę podtrzymano także dwa lata później czyli w roku 2013,  gdy po realizacji filmu „Zapomniane męczeństwo” przekazałam do prokuratury prowadzącej śledztwo nagrania i nazwiska osób, które w mojej ocenie są świadkami prześladowania arcybiskupa i których zdania nie powinno się lekceważyć. W odpowiedzi na wcześniejsze pisma i zapytania dziennikarskie 9.09.2013 r otrzymałam odpowiedź o „braku podstaw do ponownego wszczęcia śledztwa”. Tak więc w świetle oficjalnych dokumentów wymiaru sprawiedliwości naszego obecnego, demokratycznego państwa prześladowania arcybiskupa Antoniego Baraniaka nie było. A to przecież nie jest prawda.

Film „Żołnierz Niezłomny Kościoła” jest tego niezaprzeczalnym dowodem.

 Jolanta Hajdasz