Już wkrótce rusza 24. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, która w tym roku w całej Polsce odbywa się pod hasłem: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią: świątynie, arcydzieła, pomniki”.
 –Europejskie Dni Dziedzictwa to nie tylko aktywne spędzanie czasu, ale również edukacja. Poprzez to ogólnopolskie wydarzenie pragniemy zwrócić uwagę społeczeństwa na zabytkowe obiekty, które bez naszej opieki niszczeją i popadają w zapomnienie. Naszym celem jest zaszczepić w społeczeństwie wiedzę o zabytkach i uświadomić ludziom, że odpowiedzialność za ich stan spoczywa na nas. Otoczmy je opieką, by zachować je również dla kolejnych pokoleń – mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Europejskie Dni Dziedzictwa na Mazowszu zapowiadają się bardzo ciekawie, my jednak mamy propozycję dla tych osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu.
Zacznijmy od Festiwalu Otwarte Ogrody, którego 9. edycja odbędzie się w dniach 10-11 września w Konstancinie-Jeziornie. To doskonała okazja by spędzić czas na łonie natury, a jednocześnie uczestniczyć w wielu interesujących wydarzeniach i kameralnych spotkaniach na terenie prywatnych ogrodów. W programie m.in. wystawy malarstwa i rzeźby, zdjęć artystycznych, spotkania z pisarzami i seanse filmowe. Odbędzie się także wycieczka z przewodnikiem szlakiem zabytkowych willi, z których willa „Świt” – dom Stanisława Żeromskiego – wyjątkowo zostanie otwarta dla zwiedzających. Zapraszamy na EDD w malowniczej ogrodowej scenerii.
Można się także wybrać do Żelazowej Woli, miejsca urodzenia Fryderyka Chopina, i udać na spacer po parku, który jest jednym z najciekawszych  ogrodów zrealizowanych w okresie międzywojennym. W trakcie spaceru uczestnicy posłuchają o historii tego miejsca i jego znaczeniu dla kultury, obejrzą pomniki postawione ku czci kompozytora i dowiedzą się, czym kierował się profesor Franciszek Krzywda-Polkowski, projektując modernistyczny park-pomnik. Po spacerze można zwiedzić wnętrza domu Chopina i obejrzeć dwie wystawy poświęcone jego postaci. To wszystko w ramach EDD już 18 września.
Dla tych, co lubią spędzać czas na świeżym powietrzu i lubią go spędzać aktywnie polecamy wycieczkę rowerową śladami otwockich Żydów, która odbędzie się również 18 września. Podczas tej rowerowej podróży w przeszłość uczestnicy będą mogli poczuć klimat przedwojennego uzdrowiska na „linii otwockiej” oraz poznać historie ludzi z nim związanych. Przygotujcie się dobrze, bo przewidywana długość trasy to 25 kilometrów.
Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można znaleźć na stronie: http://edd.nid.pl
Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.
Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa

Zobacz również: