– To piękne, że na starcie szóstej edycji Onko-Olimpiady stają dzieci, które już można uznać za prawdziwych zwycięzców. Oni wygrali z najgroźniejszym przeciwnikiem – chorobą nowotworową – mówił Rzecznik Praw Dziecka podczas uroczystości rozpoczęcia igrzysk.

Międzynarodowe Igrzyska Sportowe Onko-Olimpiada od sześciu edycji odbywają się dzięki zaangażowaniu Fundacji Spełnionych Marzeń, prowadzonej przez Tomasza Osucha. To wyjątkowa impreza sportowa na świecie dla młodych zawodników zmagających się z chorobą nowotworową. Dzieci rywalizują na arenach sportowych warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego m.in. na bieżni i w basenie. Uczestnikami Onko-Olimpiady jest kilkaset dzieci i młodzież ze wszystkich ośrodków onkologicznych z Polski oraz wybranych z Litwy, Rumunii, Słowacji i Ukrainy. Dwa dni zmagań sportowych to także niesamowita okazja do integracji i aktywizacji po chorobie nowotworowej. Dodatkowym celem jest także przełamanie stereotypów i podniesienie świadomości społecznej wobec choroby nowotworowej.

3

Ceremonia otwarcia Onko-Olimpiady 2016 godna była największych mistrzów. Uroczyście zaprezentowano drużyny, zapłonął olimpijski znicz, na maszt wciągnięto oficjalną flagę, w niebo poleciało setki balonów. Głównymi bohaterami uroczystości były dzieci, ale nie zabrakło miłych słów od wspierających inicjatywę dorosłych m.in. przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Rekreacji, Miasta Stołecznego Warszawy czy Rzecznika Praw Dziecka.

2

Marek Michalak jest Członkiem Komitetu Honorowego igrzysk. Wydarzenie jest objęte Patronatem Honorowym Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

źródło: brpd.gov.pl