atak zimy IMGW
Andrzej Grygiel / PAP

Potwierdza się to, o czym pisaliśmy kilka dni temu. Czeka nas kolejny atak zimy. Najpierw w postaci intensywnych opadów śniegu, a następnie temperatury drastycznie powędrują w dół. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już ostrzeżenie meteorologiczne na poniedziałek i wtorek. Swoje prognozy publikują też Polscy Łowcy Burz. 

Intensywne opady śniegu, a następnie drastyczne ochłodzenie

Co ciekawe, Polscy Łowcy Burz prognozują, że dzisiaj i jutro Polskę nawiedzą najbardziej intensywne opady śniegu od lat. Będą one konsekwencją szybko pogłębiającego się niżu, który przemieszcza się z południa na północ w kierunku Litwy.

„Śnieżyca może objąć również tereny położone bardziej na zachód, w tym rejon Radomia, Warszawy czy Olsztyna, jednak jest to tylko jeden z wielu wariantów rozwoju sytuacji. Najsilniejsze opady powinny pojawić się w poniedziałek w ciągu dnia w pasie od okolic Lublina przez Białystok, po okolice Suwałk. Przyrost pokrywy śnieżnej w tym pasie może być bardzo duży i powodować poważne utrudnienia na drogach oraz lokalne szkody” – informują Polscy Łowcy Burz.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego oraz trzeciego stopnia. Ostrzeżenia meteorologiczne obejmują niemal cały kraj. Dotyczą poniedziałku, choć w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim i mazowieckim będą obowiązywały także we wtorek. Mapę ostrzeżeń możecie zobaczyć poniżej. Kolor żółty oznacza ostrzeżenie pierwszego stopnia, pomarańczowy – drugiego, a czerwony – trzeciego.

IMGW mapa ostrzeżeń meteorologicznych

Wygląda na to, że zima zaczyna się rozkręcać na nowo i wreszcie, po kilku latach przerwy, będzie taka, do jakiej przyzwyczaiły się starsze pokolenia. Już kilka dni temu o śnieżycach donosiła Wirtualna Polska. Portal prognozuje też, że już w lutym temperatura może spaść aż do -20 stopni (prognozy znajdziesz tutaj). Warto więc na bieżąco śledzić wszelkie komunikaty pogodowe i ostrzeżenia meteorologiczne.

źródło: Interia.pl, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Polscy Łowcy Burz

SPRAWDŹ TAKŻE:

  1. Zaskakujący kandydat na lidera PiS. To on zastąpi Jarosława Kaczyńskiego?
  2. Katastrofa samolotu z piłkarzami na pokładzie. Nikt nie przeżył (NAGRANIE Z MIEJSCA KATASTROFY)
  3. Sanepid wydał komunikat. Znane napoje energetyczne znikają z półek
  4. Znany ksiądz wyrzucił to z siebie. „Nie wspieram WOŚP. Nie można jedną ręką pomagać, a drugą…”
  5. Polityk PO zaszczepiona poza kolejnością. Powiedzenie „równi i równiejsi” wciąż aktualne

Zobacz również: